Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto uczestniczyć w mediacjach?

Dlaczego warto uczestniczyć w mediacjach?

Mediacja to dobrowolny proces porozumiewania się stron, który ma na celu rozwiązanie sporu i znalezienie porozumienia między osobami pozostającymi w konflikcie. Aby procedura przyniosła oczekiwane efekty, obie strony muszą wykazywać wolę pojednania. Nad całym procesem czuwa doświadczony mediator, który pomaga wypracować akceptowane i satysfakcjonujące warunki dla obydwu stron konfliktów.

Jaki jest sens mediacji?

Mediacja to dochodzenie do rozwiązania sporu między skłóconymi stronami. Istotą prawidłowo przeprowadzonej mediacji jest obecność osoby neutralnej i całkowicie bezstronnej – mediatora. Mediator pomaga określić, na czym dokładnie polega spór, oraz opracować możliwe rozwiązania problemu.

Mediacja to nic innego jak pośrednictwo w konflikcie, którego celem jest pomoc wszystkim jego uczestnikom. Jeżeli porozumienie mediacyjne dotyczy postępowania karnego dodatkowym celem jest zadośćuczynienie, tzn. naprawa szkody. Warto przy tym zaznaczyć, że udział w mediacji jest zawsze dobrowolny, a rozmowa ma charakter poufny. Mediator jest osobą całkowicie bezstronną i w czasie prowadzenia rozmów nie okazuje w jakikolwiek sposób, że jest przychylniejszy którejś ze stron. Pełen obiektywizm to podstawa prowadzenia profesjonalnych mediacji.

Czy mediacje są skuteczne?

Zadaniem mediatora nie jest udzielanie uczestnikom porozumienia porad prawnych, psychologicznych, ani dostarczenie gotowych rozwiązań czy rozstrzyganie sporów. Dobry mediator, taki jak Psycholog Marta Rymer, pomaga w osiągnięciu kompromisu i opracowuje rozwiązania, które są korzystne dla obydwu stron sporu. Statystyki pokazują, że pomoc mediatora pozwala zakończyć Spór aż 70 – 80% przypadków.

Kiedy warto skorzystać z pomocy mediatora?

Konflikty międzyludzkie dotyczą zarówno kwestii prywatnych, jaki zawodowych czy prawnych. Najczęstszym powodem dla którego ludzie decydują się na mediacje są sprawy rozwodowe, podział majątku i ustalenie opieki nad dzieckiem. Częstym powodem prowadzenia mediacji są także sytuacje konfliktowe między kontrahentami lub pracownikami firmy. Mediacje są w tym przypadku alternatywą dla sądu arbitrażowego – zamiast ponosić koszty rozprawy i poświęcać czas na zażegnanie konfliktu, lepiej dojść do polubownego porozumienia.

Częstym powodem prowadzenie mediacji są także sprawy, które wymagają rozstrzygnięcia sądowego. Dotyczy to szczególnie spraw spadkowych, które mogą doprowadzić do kłótni rodzinnych. W każdym z wymienionych przypadków mediator pomaga przygotowaniu porozumienia respektowanego przez wszystkie strony i pozwalającego uniknąć wejścia na drogę sądową.  Ugoda musi być w pełni transparentna, aby żadna ze stron nie miała wątpliwości i nie czuła się pokrzywdzona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz