Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne?

Dlaczego warto regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne wykonywane systematycznie pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości i choroby jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Pozwala to podjąć szybkie leczenie, co może być kluczowe w przypadku niektórych chorób (np. nowotworów). Skierowanie na wiele z takich badań można uzyskać w poradni lekarza rodzinnego. Co to za badania? O tym w poniższym artykule.

Morfologia

Morfologia to podstawowe badanie krwi, które pokazuje ważne informacje o poszczególnych składnikach krwi, np. krwinkach czerwonych, białych, płytkach krwi, hemoglobinie, ich stężeniach itp. Wartości poniżej lub powyżej normy informują o różnych nieprawidłowościach i ewentualnych chorobach. Na przykład niski poziom hemoglobiny wskazuje na anemię wynikłą z niedoborów żelaza. Aby nie zaburzać wyników badania, morfologię powinno się wykonywać na czczo.

Cholesterol i glukoza

Miażdżyca i cukrzyca należą do jednych z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Do ich rozwoju w dużym stopniu przyczyniają się styl życia i dieta. Zdrowe odżywianie, umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i papierosów to ważne kroki, które można zrobić, by uchronić się przed tymi chorobami. Natomiast regularne pomiary cholesterolu i glukozy pozwolą sprawdzić, czy aktualnie istnieje ryzyko ich rozwoju.

TSH

Choroby tarczycy potrafią być bardzo podstępne - czasem nie dają specyficznych objawów, które można by było od razu powiązać z tym narządem, a jednak z czasem osłabiają organizm. Pierwszym krokiem w wykryciu chorób tarczycy jest badanie TSH - hormonu, który wpływa na pracę tego narządu. Badanie może zlecić każdy lekarz rodzinny.

Ogólne badanie moczu

Badanie moczu to kolejne często wykonywane badanie laboratoryjne. Polega na pobraniu próbki moczu oraz ocenie jego cech fizycznych i biochemicznych. Specjaliści przyglądają się między innymi jego barwie, gęstości, a także różnym składnikom (krwinkom białym, czerwonym, ewentualnym bakteriom). Badanie moczu pozwala zdiagnozować choroby układu moczowego, a także inne nieprawidłowości w organizmie, np. cukrzycę.

Badanie EKG

Badanie EKG (elektrokardiografia) pozwala ocenić pracę serca, a konkretniej - elektryczną czynność mięśnia sercowego. Jest proste, nieinwazyjne i można je wykonać w każdej przychodni, na przykład Promed Ośrodek leczniczo-profilaktyczny spółka lekarska Suda i Partnerzy. Badanie powinien wykonać każdy, kto jest narażony na choroby sercowo-naczyniowe, osoby, u których podejrzewa się choroby sercowo-naczyniowe, osoby, które już mają zdiagnozowaną chorobę układu krwionośnego. W ramach profilaktyki zdrowotnej EKG powinna wykonać także każda zdrowa osoba po ukończeniu czterdziestego roku życia (najlepiej raz na rok).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz