Artykuł sponsorowany

Dlaczego powstaje i co musi zawierać projekt technologiczny restauracji?

Dlaczego powstaje i co musi zawierać projekt technologiczny restauracji?

Jednym z ważniejszych etapów procesu powstawania nowego lokalu gastronomicznego jest stworzenie projektu technologicznego. Jest to dokument, który przedstawia układ pomieszczeń, znajdujących się w danym lokalu wraz z procesami technologicznymi. Dlaczego przed otwarciem restauracji należy stworzyć projekt technologiczny lokalu, a także co powinien on zawierać?

Po co powstaje projekt technologiczny?

Projekt technologiczny to jeden spośród wielu wymaganych dokumentów od osób, które chcą otworzyć restaurację. Wynika to z faktu, że restauracje podlegają kontroli państwowych organów. Stworzenie takiego projektu jest konieczne w przypadku nowopowstałych lokali gastronomicznych. Lokal gastronomiczny musi spełniać szereg technologicznym wymogów, aby mógł zostać otwarty. Dlatego bardzo ważne, aby projekt technologiczny zaprojektowany był zgodnie z przepisami BHP,  spełniał wymagania techniczne określone dla pomieszczeń i budynków oraz wymagania określone w prawie żywnościowym.  Brak uwzględnienia konkretnych wytycznych może wiązać się z wysokimi karami, a także skutkować zamknięciem lokalu. Żaden właściciel restauracji nie chciałby dopuścić do takiej sytuacji.

Prawidłowo przygotowany projekt technologiczny jest niezbędną formalnością, która podpowiada, jakie zmiany należy przeprowadzić w lokalu przed jego otwarciem. Przedstawienie projektu jest warunkiem odbioru lokalu przez Sanepid, więc jeśli jest wadliwy, otwarcie działalności gastronomicznej zostanie zablokowane przez inspekcję. Właściwie zaprojektowany lokal często decyduje więc o istnieniu restauracji. Ponieważ stworzenie projektu wymaga dokładności i precyzji, najczęściej zlecane jest profesjonalnym firmom, takim jak biuro projektowe Wetkap, które specjalizuje się w projektowaniu technologicznym, a także doradztwie w tym zakresie.

Jak wygląda projekt technologiczny?

Projekt technologiczny jest bardzo szczegółowym dokumentem i różnić się będzie w zależności od charakteru danego lokalu gastronomicznego. Właściwie przygotowany projekt technologiczny zawiera dwie części, które obejmują szkice oraz opis. W części opisowej ujęte powinny zostać informacje na temat przedsiębiorstwa, a także założenia technologiczne i opis wielkości zakładanej produkcji. Tym samym zawarty musi zostać spis wyposażenia gastronomicznego oraz wytyczne dotyczące kwestii instalacyjnych, wentylacyjnych czy architektoniczno-budowlanych. W tej części umieszczone powinny zostać także rozporządzenia i ustawy, które są podstawą do wykonania projektu.

Z kolei druga część projektu technologicznego stanowi rysunek będący odzwierciedleniem ciągów technologicznych opisanych w części pierwszej. Musi być on wykonany w odpowiedniej skali. W zależności od projektu może to być 1:50 lub 1:100. Rysunek powinien przedstawiać rozkład poszczególnych pomieszczeń w lokalu, przy którego planowaniu zostały uwzględnione wszystkie procesy produkcyjne. Dołączona musi zostać także legenda, która dany rysunek wyjaśnia.

Opracowanie:
Giżycko, Królowej Jadwigi 23 lok. 8
tel. 602 465 669
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz