Artykuł sponsorowany

Diagnostyka chorób układu krążenia - dowiedz się więcej na ten temat!

Diagnostyka chorób układu krążenia - dowiedz się więcej na ten temat!

Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają sporą część społeczeństwa polskiego. Co więcej, są one najczęstszą przyczyną zgonów wśród starszych osób. Zalicza się do nich nie tylko miażdżycę oraz chorobę wieńcową serca. W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze choroby układu krążenia, jakie dają objawy oraz jakie badania należy wykonać w celu ich wykluczenia bądź też potwierdzenia.

Choroby układu krążenia - co się do nich zalicza?

Pierwszą i dosyć często spotykaną chorobą u osób starszych jest miażdżyca. Jednak coraz częściej dotyka ona osoby młode. Jest to podstępna choroba, która początkowo może nie dawać szczególnych objawów, a jej wykrycie jest związane z rutynowo wykonywanymi badania. Niektórzy żyją z nią wiele lat, nie mając pojęcia, że w ich żyłach dzieje się coś złego. Główne przyczyny tego schorzenia to przede wszystkim zła dieta (obfitująca w tłuszcze, produkty wysoko-przetworzone), nieodpowiednia ilość snu, skłonność genetyczna oraz niski stopień aktywności fizycznej.

Początkowa faza miażdżycy zwykle polega na stopniowym zbieraniu się w naczyniach krwionośnych złogów cholesterolu, co w konsekwencji może spowodować miejscowe zakrzepy. Podejrzewając miażdżycę lub też znajdując się w grupie ryzyka warto regularnie wykonywać lipidogram, a także oznaczenie stężenia d-dimerów.

Choroba wieńcowa serca to drugi przykład chorób układu krążenia. W tym przypadku do serca dostarczana jest zbyt niska ilość krwi oraz tlenu. Pacjenci, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca mogą odczuwać uporczywe bóle w klatce piersiowej (kłucie, ucisk). Ból ten promieniuje do lewej ręki bądź też żuchwy. Kiedy choroba będzie już w zaawansowanym stadium, bóle będą znacznie bardziej dokuczliwe, a także pojawi się duszność. Nawet najmniejszy wysiłek fizyczny może zakończyć się dusznościami.

Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze to kolejne dwa schorzenia dotyczące układu krążenia. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Kiedy osoba ma stale podwyższone ciśnienie (powyżej 140/90) uznaje się, że cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jest to poważny stan, wymagający regularnych pomiarów oraz przyjmowania leków na nadciśnienie. Coraz częściej można również spotkać pacjentów, którzy zgłaszają się do internisty z ciśnieniem poniżej 90/50 mm Hg. W tym przypadku pomocne może być spożywanie kawy, większa dawka ruchu, kontrola ciśnienia oraz zdiagnozowanie przyczyny. Bardzo często osoby cierpiące na Hashimoto borykają się z niskim ciśnieniem krwi.

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) rozpoznaje się najczęściej na podstawie badania EKG. W tej jednostce chorobowej pacjenci mają problem z przyśpieszoną bądź też ze zwolnioną pracą serca. Tym dolegliwościom może towarzyszyć zaburzenie rytmiczności.

Podejrzewasz chorobę układu krążenia? Jak najszybciej udaj się do lekarza!

Na pewno masz świadomość, że nieleczone choroby układu sercowo-naczyniowego mogą stać się przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Są to bardzo poważne stany chorobowe, bezpośrednio zagrażające życiu. Jeżeli Twoi rodzice lub bliscy krewni cierpią na tego rodzaju schorzenia lub też Ty sam odczuwasz objawy ze strony serca lub naczyń krwionośnych, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Warto wybrać się do gabinetu Barbary Seluk. Zyskasz możliwość pełnej diagnostyki, jak i leczenia chorób układu krążenia. W gabinecie Pani Barbary z powodzeniem skorzystasz również z konsultacji i porad medycznych w zakresie medycyny pracy. Co więcej, istnieje możliwość wykonania badań wstępnych, okresowych oraz kontrolnych, niezbędnych w zakładzie pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz