Artykuł sponsorowany

Dach z blachy? A może z dachówek ceramicznych?

Dach z blachy? A może z dachówek ceramicznych?

Rodzajów pokryć dachowych dla domów jednorodzinnych jest wiele. Obecnie najpopularniejsze są jednak dachówki ceramiczne – np. karpiówki – a także blachodachówki – modułowe, faliste, na rąbek czy trapezowe. Który z tych materiałów jest lepszy? Wszystko zależy od planowanej estetyki budynku, jego warunków technicznych oraz od typu więźby dachowej.

Kiedy warto wybrać blachodachówkę?

Blachodachówki tworzone są obecnie w różnych wersjach. Na rynku spotkać się można z blachodachówkami trapezowymi, falistymi, modułowymi, wentylowanymi, blachodachówkami na rąbek, a także z tymi płaskimi. Niektórzy producenci proponują nawet wyroby w odmianie karpiówek. To wtedy blacha świetnie imituje wygląd standardowych dachówek ceramicznych. Zwrócić uwagę należy również na paletę barw – blachodachówki tworzone są w wielu zimnych oraz ciepłych kolorach. Pozwala to dobrać je do estetyki domów w różnych stylach architektonicznych.

Jeśli chodzi właśnie o estetykę, blachodachówki najlepiej sprawdzają się dla budynków nowoczesnych, industrialnych, awangardowych oraz dla domów skandynawskich. Pięknie pokrywają proste dachy bez dużej liczby załamań, z którymi niestety mają problemy. Szybki i tani montaż arkuszy blach jest możliwy bowiem przy mniej złożonych projektach. To dlatego blachodachówki uważa się za pokrycie dachowe idealne dla tych, którzy przy budowie domu szukają licznych oszczędności.

Są one rozwiązaniem stosowanym przy lekkich więźbach dachowych. Blachodachówki ważą bowiem maksymalnie do 6 kg na 1 m2. W związku z tym, iż gorzej od dachów z ceramiki tłumią hałasy oraz mają gorsze parametry dotyczące izolacyjności termicznej i wytrzymałości na silne porywy wiatru, lepiej wybierać je dla budynków położonych na osiedlach mieszkaniowych. Blachodachówki nie są rekomendowane dla obiektów wznoszonych na wzgórzach.

Dowiedz się więcej: Dach z blachy - jakie są rodzaje blaszanych pokryć dachowych?

Kiedy lepiej postawić na dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna uważana jest za pokrycie dachowe bardzo wysokiej jakości. Sprawdza się przy projektach domów z bardzo złożonym lub dużym dachem oraz wieloma oknami dachowymi, świetlikami czy lukarnami. Najlepiej stosować ją dla dachów budynków klasycznych, a także dla willi. Dachówki ceramiczne idealne są też dla domów śródziemnomorskich, wiejskich, górskich oraz dla dworków. Uniwersalność zastosowania zapewnia liczba różnych ich wersji. Spotkać się można z dachówkami ceramicznymi:

  • karpiówkami,

  • esówkami,

  • mnich-mniszkami,

  • zakładkowymi.

Zwarta struktura, gładka lub szorowana powierzchnia oraz duża masa (nawet 80 kg na 1m2) pozwalają stosować ceramikę na dach wtedy, kiedy obiekt musi wytrzymać silne porywy wiatru, znaczne wahania temperatury oraz mróz i śnieg. Inwestycja w dachówkę ceramiczną jest zatem inwestycją w trwałość dachu na długie lata.

Wybór pokrycia dachowego tylko z doświadczonym doradcą!

Wybór pokrycia dachowego zależy od rodzaju i stanu więźby dachowej, planowanej estetyki dachu, od pochylenia połaci dachowych, a także od nośności konstrukcji oraz stopnia skomplikowania dachu. Oczywiście ważny jest też sam budżet inwestora oraz czynniki dodatkowe takie jak np. chęć zainstalowania paneli fotowoltaicznych.

Aby  dobrać idealne pokrycie dla domu, ważne są złożone analizy ekspertów od dekarstwa. Takich znaleźć można w firmie usług budowlanych DEKMAR, która nie tylko pomoże wybrać odpowiednią dachówkę ceramiczną lub blachodachówkę, ale która zaproponuje najlepszy system izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Doświadczeni doradcy i wykonawcy przed całą inwestycją są również w stanie określić jej pełne koszty oraz orientacyjny czas realizacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz