Artykuł sponsorowany

Czym są notarialne protesty weksli? – Kancelaria Notarialna Anna Sulska

Czym są notarialne protesty weksli? – Kancelaria Notarialna Anna Sulska

Placówki takie jak Kancelaria Notarialna Anna Sulska są uprawnione do wystawiania aktów publicznych i mogą sporządzać protesty wekslowe. Mające na celu potwierdzenie niewypełnienia zobowiązań wynikających z dokumenty. Natomiast weksel to rodzaj papieru wartościowego, którego funkcjonowanie w obrocie gospodarczym jest uregulowane przez Prawo wekslowe. Dlatego też w niniejszym artykule wyjaśnimy, czym są protesty weksli.

Rodzaje papierów wartościowych

Weksel można określić, jako ściśle uregulowany papier wartościowy, który przyjmuje jedną z dwóch formach. Jest to weksel własny oraz trasowany. Pierwszy ze wspomnianych jest wystawiany jest przez trasanta, który zobowiązuje się w nim wypłacić określoną sumę pieniędzy odbiorcy w ustalonym miejscu i czasie. Ten rodzaj weksla bywa nazywany suchym lub prostym. Weksel trasowany natomiast działa na nieco innej zasadzie. Trasant wystawiając go zobowiązuje inną osobę do zapłaty określonej kwoty odbiorcy. W przypadku tego rodzaju weksla, ten, kto ma wypłacić daną kwotę staje się trasatem a odbiorca remitentem.

Czym są protesty weksli?

Protesty weksli to akty publiczne sporządzane przez notariuszy, których zadaniem jest potwierdzenie niewypełnienia zobowiązań wynikających z weksla. Sporządzanie protestów wekslowych może być konieczne, gdy trasant lub trasat odmówi wypłacenia kwoty określonej w wekslu. Lub też gdy trasat nie chce przyjąć dokumentu i nie zamierza go podpisać. Sporządzanie aktu odbywa się na odwrocie weksla lub na osobnej karcie, która jest z nim połączona. Jeśli na dokumencie znajdują się oświadczenia, notariusz spisuje protest bezpośrednio po nich. Protest wpisywany jest również do specjalnego repertorium P, przeznaczonego dla tego rodzaju aktów.

Aby protest wekslowy miał moc prawną, musi zostać sporządzony zgodnie z art. 85 prawa wekslowego. Wymagane elementy protestu to m.in.:

  • nazwisko osoby żądającej protestu

  • nazwisko osoby przeciw, której jest kierowany,

  • data i miejsce, w którym dokonano wezwania do spłaty,

  • oznaczenie ilości egzemplarzy weksli.

Inne ważne dane to stwierdzenie, że osoba, do której jest skierowany protest nie wypełniła swoich obowiązków. I stwierdzenie, że nie była obecna pod wskazanym adresem w momencie wezwania do spłaty weksla.

Podsumowując, protesty weksli, które są sporządzane m.in. Kancelarii Notarialnej Anny Sulskiej, to akty publiczne spisywane przez notariuszy, mające na celu potwierdzenie niewypełnienia zobowiązań wynikających z weksla. Istnieją dwa rodzaje weksli – własny i trasowany – oraz szczegółowe przepisy dotyczące sporządzania protestów wekslowych. W przypadku problemów związanymi z niewypełnieniem zobowiązań wekslowych, należy skonsultować się z notariuszem, który pomoże w przygotowaniu odpowiedniego protestu.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Dzieci Wrzesińskich 8 lok. 1
tel. 601 765 356
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz