Artykuł sponsorowany

Czym różni się toczenie od frezowania?

Czym różni się toczenie od frezowania?

Zarówno toczenie, jak i frezowanie należą do najpopularniejszych metod skrawania metalu. Wykorzystywanie tych najnowszych technologii pozwala na przyspieszanie i optymalizowanie późniejszej produkcji. Obie techniki przystosowane są do wykonywania innego rodzaju procesu, w zależności od wymagań i późniejszego przeznaczenia przekształcanych części. Na czym polega frezowanie? Czym różni się od obrabiania wiórowego?

Toczenie i frezowanie – na czym polegają?

Toczenie, wykonywane przy pomocy tokarki wyposażonej w specjalistyczny nóż, wykorzystywane jest podczas obrabiania zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych powierzchni. Końcowy produkt powstaje na skutek skrawania metalowej części, wykonującej główny ruch obrotowy. Nóż tokarski tymczasem porusza się posuwiście. Zastosowanie znajduje przede wszystkim podczas pracy nad elementami cylindrycznymi, takimi jak: stożki, walce oraz kule. Formuje także wszelkiego rodzaju gwinty oraz wałki.

Natomiast frezowanie, wykonywane w Zakładzie Obróbki Mechanicznej Trzpis, polega na wprawianiu w ruch obrotowy narzędzia, a nie obrabianego przedmiotu, które wykonuje ruchy posuwiste. Takiej modyfikacji poddaje się klucze, koła zębate, rowki oraz kanały. Wieloostrzowe frezy zdzierają wierzchnią warstwę materiału, poprzez wgłębianie się w skrawany element, nadając mu ostateczny kształt.

Toczenie a frezowanie – najważniejsze różnice

Podczas toczenia i frezowania konieczne jest użycie różnego rodzaju maszyn. W pierwszym wypadku będzie to tokarka, wyposażona w jednopunktowy nóż tokarski, a w drugim frezarka, posługująca się wielopunktowym narzędziem. Dodatkowo podczas obróbki wiórowej ostrze ma ciągły kontakt z modyfikowanym przedmiotem.

Podczas wyboru techniki należy wziąć pod uwagę także ostateczny kształt oraz indywidualne potrzeby klienta. W przypadku frezowania możliwe jest uzyskanie równych lub schodkowatych powierzchni, podczas gdy toczenie umożliwia uzyskanie cylindrycznej lub stożkowej powierzchni.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz