Artykuł sponsorowany

Czym różni się ser owczy od sera krowiego?

Czym różni się ser owczy od sera krowiego?

Nie ulega wątpliwości, że w naszym kraju różnego rodzaju przetwory mleczne, na przykład sery, cieszą się dużą popularnością. Najczęściej kupujemy jednak produkty z mleka krowiego. Warto zainteresować się natomiast serem z mleka owczego – jest on bowiem bardzo zdrowy i przez wielu uważany za przepyszny. Sprawdźmy zatem, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nabiałem owczym i krowim.

Produkcja sera owczego

Podstawę w procesie produkcji sera owczego stanowi oczywiście mleko pochodzące od wybranych ras owiec. Najczęściej są to owce Assaf, Tsigay oraz East-Frisian. Takie mleko wyróżnia się dużą ilością tłuszczu, a przy tym zawiera o 10% mniej wody niż mleko krowie. To pozwala na bardzo wydajną produkcję - z tej samej objętości produktu można otrzymać nawet 2,5 razy więcej gotowego sera. Zgodnie z tradycyjnymi recepturami, mleko owcze podgrzewa się, a następnie dodaje się do niego sok z cytryny i sól. Wówczas powstają serwatka i grudki serowe, które należy odcedzić przez materiał. W ten sposób otrzymujemy gotowy ser owczy. Oczywiście w przypadku przemysłowej działalności proces ten przebiega nieco inaczej, jednak wciąż uzyskany produkt stanowi cenny składnik dla naszego organizmu.  

Właściwości mleka owczego i krowiego

Mleko owcze stanowi przede wszystkim cenne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego – powinni zatem sięgać po nie m.in. wegetarianie. Wysokiej jakości ser z mleka owczego oferuje gospodarstwo Jadwigi i Ryszarda Smoleniów. Produkt ten zawiera wiele witamin, takich jak A, E, C, B6 i B12. Dostarcza też organizmowi fosforu i wapnia, dzięki czemu dobrze wpływa na mineralizację kości i zapobiega osteoporozie. Co więcej, sery owcze pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i walczyć z nadwagą – wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych nienasyconych, a konkretnie omega 3. Zapobiegają też wystąpieniu różnych chorób, na przykład miażdżycy czy nowotworu. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że ser z mleka owczego zawiera więcej laktozy niż nabiał krowi, dlatego nie powinny spożywać go osoby cierpiące na nietolerancję cukru mlecznego.
 
Mleko krowie także należy do istotnych źródeł wapnia i białka, dlatego odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. U najmłodszych wywołuje jednak alergię częściej niż mleko owcze. Do jej objawów należą m.in. nudności, wymioty, zmiany skórne czy świąd. Taka alergia bywa problematyczna, choć zdarza się, że przechodzi z wiekiem. Ponadto mleko krowie ma wielu zwolenników ze względu na świetny smak - delikatniejszy i nieco słodszy od smaku mleka owczego. Co więcej, jest bardziej dostępne dla konsumentów. Niemal w każdym sklepie z żywnością znajdziemy na półkach różnego rodzaju przetwory mleczne – nie tylko sery, ale też jogurty, kefiry i śmietany.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz