Artykuł sponsorowany

Czym jest terapia schematów?

Czym jest terapia schematów?

Ludzkie życie i sposób funkcjonowania pełne są schematów – gotowych i powielanych scenariuszy, które jak mantra są powtarzane w podobnych formach. Często problemy emocjonalne i psychologiczne objęte są pewnymi ramami. To właśnie te schematy ma odkrywać terapeuta. Ich zrozumienie, a następnie eliminowanie z życia, pozwala na skuteczną walkę z depresją, lękami czy mniejszymi problemami dnia codziennego. Terapia schematów to droga do samoakceptacji, a tym samym lepszego rozumienia siebie i innych.

Terapia schematów i jej założenia

Schematy w zachowaniu człowieka dotyczą sposobów budowania relacji, przeżywania siebie i świata, a także kształtowania własnego charakteru. Schematy to utarte wzorce zachowań. Na ogół przenoszone są z dzieciństwa i powtarzane w dorosłości. Mogą one być związane z samoakceptacją, rozpoznawaniem zamiarów innych czy też mogą dotyczyć asertywności. Założenie terapii schematów jest zatem proste. Istotne jest rozpoznanie pozytywnych, negatywnych i neutralnych schematów tak, by kierować się nimi w życiu lub je z niego eliminować.

Kiedy terapia schematów jest skuteczna?

Terapia schematów stosowana jest zarówno przy leczeniu depresji, stanów lękowych, nerwicy czy agresji, jak i też w leczeniu uzależnień oraz eliminowaniu skutków syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika. Do psychoterapeuty można też zgłosić się w przypadku zaobserwowania jakichś trudności, które ciągną się latami. Mogą to być silne emocje trudne do opanowania, powtarzające się problemy w relacjach, ciągle przemęczenie i brak asertywności, problemy z poczuciem własnej wartości czy też trudności w zrozumieniu innych osób: własnych dzieci, partnerów, współpracowników, przyjaciół itd. Terapia schematów ma zatem szerokie zastosowanie i często jest podejmowana po braku efektów leczenia w innych nurtach terapeutycznych..

Co może przynieść terapia schematów?

Terapia schematów gwarantuje zrozumienie własnego zachowania przez pryzmat dzieciństwa. Terapeuta stara się o to, by podczas terapii osoba zaczęła łączyć bieżące problemy z ich źródłem zakorzenionym w przeszłości. Najważniejsze jest zatem skupienie się nie na objawach i skutkach, ale przyczynach. Poznanie schematów pozwala na lepsze radzenie sobie z nimi w przyszłości. Jaką rolę zaś przyjmuje terapeuta?

W terapii schematów psycholog wciela się w rolę dobrego rodzica/opiekuna, który dba o zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, których nie zagwarantował rodzic. Terapeuta stara się pomóc naprawić to, czego nie dali rodzice, a negatywnie wpłynęło na dalsze życie. Walkę o własne „Ja” warto zatem podjąć wraz z psychologiem Kamilą Majerowską, która szczególnie koncentruje się na psychoterapii uzależnień.

Jak długo trwa terapia schematów?

W terapii schematów psycholog wciela się w rolę dobrego rodzica/opiekuna, który dba o zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, których nie zagwarantował rodzic, przy czym terapia schematów nie ocenia rodziców, natomiast zakłada, że rodzice byli najlepszymi rodzicami, jakimi potrafili być. Terapeuta stara się pomóc naprawić to, czego nie dali rodzice, a negatywnie wpłynęło na dalsze życie. Walkę o własne „Ja” warto zatem podjąć wraz z psychoterapeutą Kamilą Majerowską, która szczególnie koncentruje się na psychoterapii uzależnień.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz