Artykuł sponsorowany

Czym jest sprawność paneli fotowoltaicznych? Tłumaczą fachowcy z firmy PV

Czym jest sprawność paneli fotowoltaicznych? Tłumaczą fachowcy z firmy PV

Popularność technologii fotowoltaicznej rośnie z roku na rok. Nic zatem dziwnego, że potencjalni inwestorzy chcą wiedzieć, czym różni się system on-grid od off-grid, a także to, jak szybko zainwestowane pieniądze mogą się zwrócić. Czynników, które wpływa na rentowność inwestycji w energię ze słońca, jest naprawdę wiele. Jednym z ważniejszych jest jednak parametr sprawności paneli fotowoltaicznych. O nim opowiadają fachowcy z firmy PV Roberta Polaka, która zajmuje się sprzedażą systemów fotowoltaicznych oraz ich montażem.

Sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli ich produktywność

Parametr sprawności paneli fotowoltaicznych jest jednym z ważniejszych przy projektowaniu systemu pozyskiwania energii odnawialnej dla domu, hotelu, biurowca czy innego budynku. Wskaźnik ten informuje bowiem o zdolności instalacji do przetwarzania promieni słonecznych w prąd. Jak tłumaczą specjaliści z firmy PV Roberta Polaka, sprawność paneli to zatem ich wydajność czy inaczej mówiąc produktywność. Producent wyznaczający ten parametr dla swoich ogniw zapewnia zatem określoną moc pojedynczego modułu oraz ilość energii elektrycznej, którą może wytworzyć. Pozwala to na przygotowanie analizy prognostycznej pracy całego systemu on-grid (w sieci) lub off-grid (poza siecią).

Wskaźnik STC – maksymalna moc modułów

Prócz parametru dotyczącego sprawności paneli fotowoltaicznych przy zakupie określonych modułów należy zwracać także uwagę na wskaźnik STC. Fachowcy z firmy PV wyjaśniają, że określa on maksymalną moc modułów dla standardowych warunków atmosferycznych. Wskaźnik określany jest w testach laboratoryjnych i opiera się o trzy badane własności. Należą do nich:

  • nasłonecznienie: 1000 W/m²;
  • temperatura wewnętrzna paneli PV: 25°C;
  • współczynnik gęstości atmosfery: 1,5 AM.

Ze względu na specyficzne warunki pogodowe i zmiany pór roku na terenie Polski firma PV rekomenduje, by zawsze zwracać uwagę nie tylko na wskaźnik STC, ale jego rozszerzenie NOCT. Dotyczy ono badania modułów w warunkach normalnej pracy z uwzględnieniem regionalizacji. Wtedy przyjętymi współczynnikami są:

  • nasłonecznienie: 800 W/m²;
  • temperatura otoczenia oświetlanego panelu: 20°C;
  • współczynnik gęstości atmosfery wyznaczony dla Europy: 1,5 AM:
  • prędkość wiatru: 1m/s.

Jakie panele fotowoltaiczne warto kupić?

Firma PV Roberta Polaka zapewnia inwestorom indywidualnym czy też biznesowym tworzenie systemu fotowoltaicznego pod klucz. Oznacza to, że pracownia przejmuje każdy etap prac, również z samym zaprojektowaniem fotowoltaiki i zakupem odpowiednich paneli. Te muszą odpowiadać potrzebom budynku i inwestora, a także muszą korzystnie wypadać w przygotowanych analizach prognostycznych oraz symulacjach zwrotu nakładów inwestycji.

Wybór paneli fotowoltaicznych jest zatem bardzo zindywidualizowany. Mimo tego firma PV stawia na sprawdzone moduły dobrych producentów, którzy zapewniają je w wysokim standardzie wykonania. Sprawność paneli jest najważniejszym czynnikiem determinującym zakup. Obecnie najlepiej zatem stawiać na ogniwa z krzemu monokrystalicznego, który osiąga wydajność 18-22%. Prócz tego fachowcy PV radzą wybierać panele fotowoltaiczne:

  • z powłokami antyrefleksyjnymi, które zwiększają ilość uzyskanej energii,
  • z technologiami zmniejszającymi zacienienie paneli,
  • z systemami montażowymi manipulującymi kątem ustawienia paneli,
  • łatwe w podłączeniu do systemu on-grid/off-grid czy też do automatyki budynkowej SmartHome.

Ciekawą technologią fotowoltaiczną stanowi również dach fotowoltaiczny, czyli pokrycie dachowe łączące w sobie wszystkie zalety modułów. Takie rozwiązanie jest jednak nowe i dopiero dociera do Polski. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz