Artykuł sponsorowany

Czym jest służebność przesyłu i czy można uzyskać za nią odszkodowanie?

Czym jest służebność przesyłu i czy można uzyskać za nią odszkodowanie?

Instytucja służebności przesyłu funkcjonuje w polskim prawie dopiero od kilkunastu lat. Pierwsze przepisy w tej sprawie zostały wprowadzone w dniu 03.08.2008 roku. Regulują one  stosunki prawne między przedsiębiorcami przesyłowymi a właścicielami nieruchomości, na których funkcjonują lub mają zostać zainstalowane urządzenia przesyłowe. Czy przedsiębiorcy mają prawo korzystać z nieswoich nieruchomości? Czy właściciel gruntu może liczyć na wynagrodzenie z tego tytułu?

Służebność przesyłu – definicja

Mówiąc prostymi słowami, służebność to prawo do korzystania z jednej nieruchomości, by móc poprawić funkcjonalność drugiej. Nie trzeba być przy tym właścicielem pierwszego gruntu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które dotyczą służebności przesyłu, przedsiębiorca ma prawo do obciążenia określonej nieruchomości wybudowanymi przez siebie urządzeniami przesyłowymi. Do takich zaliczamy gazociągi, wodociągi, ropociągi, linie słupów energetycznych, telekomunikacyjnych czy światłowody.

Służebność przesyłu musi być ustanowiona poprzez sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Właściciel gruntu może żądać wynagrodzenia za wykorzystanie swojej nieruchomości. Zdarza się jednak, że służebność przesyłu dokonywana jest przymusowo lub bez wiedzy właściciela gruntu. O ile w pierwszym przypadku o słuszności takiego postępowania decyduje sąd, to w tym drugim przedsiębiorca musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Służebność przesyłu ustaje z chwilą likwidacji przedsiębiorstwa. Jeśli tak się stanie, przedsiębiorca musi usunąć z zajmowanej działki wszystkie elementy, które utrudniają korzystanie z nieruchomości.

Zasiedzenie służebności przesyłu

Gdy dochodzi do zasiedzenia służebności przesyłu przedsiębiorcy tracą zainteresowanie ustanowieniem służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Często domagają się oni ustanowienia służebności przesyłu nieodpłatnie, co nie jest na rękę właścicielom nieruchomości. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawników z Kancelarii Radcy Prawnego i Doradców Podatkowych „Patron”. Specjaliści wesprą właściciela działki w negocjacjach z przedsiębiorcą, ale jeśli nie przyniosą one zadowalającego efektu, pomogą w uzyskaniu odszkodowania za bezumowne obciążenie nieruchomości. O wysokości odszkodowania decyduje zwykle kilka czynników. Pod uwagę należy wziąć:

  • wielkość obszaru zajętego przez służebność przesyłu,
  • wartość nieruchomości,
  • spadek wartości nieruchomości na skutek ustanowienia służebności przesyłu.

Wynagrodzenie powinno zrekompensować właścicielowi wszystkie ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości. Z pomocą dobrego prawnika może on liczyć na satysfakcjonującą kwotę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz