Artykuł sponsorowany

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Własna działalność gospodarcza niesie za sobą wiele obowiązków, w tym wybór jej właściwego opodatkowania. Jedną z uproszczonych, często wybieranych form jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. Warto jednak wiedzieć, kiedy dokładnie takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorcy. Należy także pamiętać o jego odpowiednim rozliczeniu, czym zająć się może profesjonalne biuro rachunkowe.

Nie dla każdego

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej, jednak nie jest on dostępny dla każdego przedsiębiorcy. Konieczne jest przede wszystkim prowadzenie firmy pod postacią spółki osobowej lub indywidualnie. Ponadto, przychody uzyskane poprzez konkretne przedsiębiorstwo nie mogą przekroczyć równowartości 250 tys. euro, jeżeli działalność prowadzona była samodzielnie. W przypadku spółek kwota ta dotyczy łącznie przychodów wszystkich wspólników. Co ciekawe, dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej limit ten nie jest zobowiązujący w pierwszym roku funkcjonowania firmy. Warto jednak dokładnie skonsultować wszelkie wątpliwości związane z ryczałtem ewidencjonowanym – biuro rachunkowe Ewy Kaczorowskiej jest w stanie pomóc przedsiębiorcom z tego typu formą opodatkowania działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że wybór ryczałtu trzeba pisemnie zgłosić do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. W przypadku spółek obowiązek ten nakładany jest na każdego ze wspólników. Czym konkretnie charakteryzuje się taka forma opodatkowania działalności?

Korzystny ryczałt

Odpowiednia forma opodatkowania jest bardzo istotna dla każdej firmy – wybór ryczałtu ewidencjonowanego opłaca się w określonych przypadkach. Oznacza to płacenie podatku od przychodu, co uniemożliwia pomniejszanie podatku o koszty jego uzyskania. Zdecydowanym atutem tego typu formy opodatkowania jest niezbyt skomplikowana księgowość. Wynajęte biuro rachunkowe musi prowadzić jedynie ewidencję przychodów – jest to znacznie prostsze niż księga przychodów i rozchodów. Do plusów ryczałtu ewidencjonowanego zaliczyć również można korzystanie z niskich stawek podatku. W niektórych przypadkach wynoszą one zaledwie kilka procent, co daje możliwość znacznych oszczędności. Należy jednak pamiętać o konkretnych obowiązkach podczas prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym. Przedsiębiorcy decydujący się na tego typu rozwiązanie mogą płacić podatki miesięcznie, jednak w niektórych sytuacjach możliwe jest kwartalne opłacanie zaliczek. Warto więc skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym jeszcze przed wybraniem formy opodatkowania działalności i dowiedzieć się, czy ryczałt ewidencjonowany na pewno będzie korzystny dla konkretnego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz