Artykuł sponsorowany

Czym jest rwa kulszowa i jak radzić sobie z bólem?

Czym jest rwa kulszowa i jak radzić sobie z bólem?
Rwa kulszowa to bardzo bolesna przypadłość, która może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Nie tylko u osób starszych, ale także młodych. Wywołać może ją zwykłe naciągnięcie np. w momencie kichnięcia, a ból trwa kilka godzin lub nawet dni. Czym dokładnie jest rwa kulszowa i w jaki sposób możesz sobie z nią poradzić, aby szybko wrócić do normalnego funkcjonowania?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa przez wiele osób jest nazywana również atakiem korzonków. Określa zespół bolesnych objawów, które są związane z uciskiem uszkodzonego krążka międzykręgowego na nerw kulszowy – największy nerw obwodowy znajdujący się w organizmie człowieka. Ciągnie się od tylnej części uda aż do stopy, dlatego ból obejmuje cały ten obszar. Istnieje jeszcze tzw. pseudo rwa kulszowa wywołana uciskiem tkanek otaczających nerw kulszowy i jest to dolegliwość równie częsta.

Charakterystyczne objawy rwy kulszowej:

  • nagły, niespodziewany i wyjątkowo dokuczliwy ból w okolicy lędźwiowej;
  • drętwienie kręgosłupa;
  • promieniowanie bólu na uda i łydkę;
  • przy długotrwałym bólu pojawia się zmęczenie i osłabienie organizmu.

Rwę kulszową może wywołać wiele czynników. Na jej wystąpienie podatne są osoby otyłe, starsze oraz te, które mają problemy zwyrodnieniowe kręgosłupa. Zwykle wystarczy gwałtowny ruch podczas wstawania lub podnoszenia ciężarów, a nawet zwykłe kichnięcie lub napad kaszlu.

Jak szybko pozbyć się bólu?

Żeby pozbyć się bólu zwykle trzeba, posilić się lekami przeciwbólowymi w formie tabletek oraz maści. W gorszych przypadkach stosuje się zastrzyki domięśniowe. Należy pamiętać, że uśmierzenie bólu to jednak nie wszystko. Ważne jest, aby na stałe wyeliminować problem. W tym celu pomocna jest rehabilitacja. Oprócz zwykłych ośrodków fizjoterapeutycznych warto skorzystać z pomocy kręgarza, na przykład chiropraktyka Stanisława Nawrota, którego gabinet znajduje się we Wrocławiu.

Regularna rehabilitacja i masaże pomogą nie tylko w przypadku rwy kulszowej. Bardzo często przy okazji są diagnozowane inne problemy związane z kręgosłupem i całym układem ruchu. Warto wybrać się do kręgarza również profilaktycznie. Wiele osób odczuwa wyraźną ulgę i już po kilku wizytach na stałe żegna z bólami kręgosłupa.

Dlaczego ważna jest rehabilitacja?

Maskowanie bólu przy pomocy środków farmakologicznych to rozwiązanie na chwilę. Ponadto, nie są one obojętne dla zdrowia całego organizmu. Wiele ich składników jest metabolizowanych w wątrobie oraz nerkach, co prowadzić do ich osłabienia. Rehabilitacja poprzez odpowiednie ćwiczenia, terapię, masaże oraz inne specjalistyczne zabiegi przynosi najlepsze – i co najważniejsze długotrwałe – efekty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz