Artykuł sponsorowany

Czym jest Podstawowa Opieka Zdrowotna i jak wybrać lekarza POZ?

Czym jest Podstawowa Opieka Zdrowotna i jak wybrać lekarza POZ?

Podstawowa Opieka Zdrowotna to system medyczny w Polsce, który obejmuje świadczeniami medycznymi wszystkie ubezpieczone osoby w miejscu ich zamieszkania. Liczyć mogą oni na wizyty kontrolne, profilaktykę zdrowotną, szczepienia, a także diagnostykę obrazową i laboratoryjną. W ramach POZ działają pielęgniarki, położne, a także lekarze interniści. Podstawową Opiekę Zdrowotną świadczą zaś w Polsce zakontraktowane gabinety lekarskie prywatne, NZOZ-y, a także Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.

Zakres Podstawowej Opieki Zdrowotnej

W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej uprawnione osoby i instytucje np. szkoły korzystać mogą ze świadczeń lekarza POZ, położnej POZ, pielęgniarki POZ, a także z higienistki szkolnej. POZ uwzględnia także wizyty domowe oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. System rozbudowany jest także o bezpłatny transport sanitarny.

Jeśli chodzi zaś o wizyty u lekarzy rodzinnych, przede wszystkim oferują oni w ramach POZ profilaktykę chorób, porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego, a także szczepienia ochronne (w tym obecnie ważne szczepienia przeciwko koronawirusowi). Specjaliści diagnozują również schorzenia pacjentów, przygotowując skierowania do gabinetów specjalistycznych, a także przeprowadzają liczne zabiegi w gabinecie zabiegowych czy w domu pacjenta. Lekarze POZ orzekają o stanie zdrowia. Wielu z nich oferuje np. badania profilaktyczne dla kierowców ubiegających się o prawo jazdy wszystkich kategorii. Czy to wszystko, czym zajmują się lekarze POZ?

Oczywiście zlecają oni również szereg badań zaliczanych do diagnostyki gabinetowej, diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej. Liczyć można zatem na badania EKG, RTG, USG, spirometrię, badania moczu i kału, posiewy mikrobiologiczne, pełne badanie hematologiczne czy oznaczanie poziomu hormonów i glukozy we krwi. Listę badań, które oferują ośrodki działające w ramach POZ, można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w odpowiedniej zakładce pod kategorią „DLA PACJENTA”. Informacje udzielają również lekarze i rejestracje przychodni POZ.

Jak wybrać lekarza POZ?

Każda osoba, która chce korzystać ze świadczeń POZ określonej przychodni, musi złożyć w niej specjalną deklarację. Można ją również wypełnić i wysłać poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Oczywiście istnieje możliwość zmiany ośrodka Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Każdemu pacjentowi przysługuje bezpłatnie takie prawo dwa razy w roku. Każda kolejna zmiana to konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 80 złotych.

Na takich zasadach działa dobór określonego lekarza POZ, którego można, lecz nie trzeba wyznaczyć z listy specjalistów danej przychodni POZ. W przypadku leczenia chorób przewlekłych, w przypadku dzieci oraz seniorów czy osób niepełnosprawnych rekomenduje się jednak to, by pacjent był prowadzony przez jednego lekarza rodzinnego dobrze znającego historię choroby. Osoby z miejscowości Lubowidz i okolic zachęcani są to zapoznania się z ofertą POZ ośrodka praktyki lekarza rodzinnego VENA. To tam znaleźć można specjalistów pediatrów, internistów oraz lekarzy rodzinnych.

Pamiętać przy tym należy, że w trakcie pandemii COVID-19 lekarze POZ większość wizyt przeprowadzają w ramach konsultacji telefonicznych. Oczywiście pacjenci nadal objęci są badaniami gabinetowymi, obrazowymi oraz laboratoryjnymi. Dostęp do lekarzy specjalistów również nie jest utrudniony i po uzyskaniu skierowania działa w standardowy sposób. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz