Artykuł sponsorowany

Czym jest operat szacunkowy, który sporządza rzeczoznawca majątkowy?

Czym jest operat szacunkowy, który sporządza rzeczoznawca majątkowy?

Operat szacunkowy jest bardzo ważnym dokumentem. Rzeczoznawca majątkowy, który ma uprawnienia zawodowe, sporządza go na życzenie właściciela lub nabywcy nieruchomości, albo też dla banku, sądu, organu administracji lub urzędu skarbowego. Dokument ma określoną ważność; zwykle jest to rok od daty jego sporządzenia. Po tym okresie można się nim posługiwać, ale tylko po potwierdzeniu aktualności wyceny.

Co to jest operat szacunkowy i komu jest on potrzebny?

Operat szacunkowy, czyli wycena, w wyniku której określana jest wartość nieruchomości, sporządzany jest na piśmie. Dokument przygotowuje rzeczoznawca majątkowy, który ma uprawnienia zawodowe do prowadzenia tego rodzaju działalności. Taki dokument stanowi dowód w sprawach urzędowych oraz sądowych. Sporządzany jest również w przypadku kupna lub sprzedaży gruntu, obiektów handlowych, przemysłowych i rekreacyjnych, biurowców, zabytków, kamienic, domów jednorodzinnych, mieszkań, itp. Pisemne opracowanie składa się z części ogólnej (data, krótki opis nieruchomości, cel i zakres dokonanej wyceny, źródło pozyskanych informacji o przedmiocie wyceny) i szczegółowej (szczegółowy opis nieruchomości, informacje o lokalnym rynku, kolejne etapy szacowania, ustalenie wyniku końcowego z uwagami i uzasadnieniem). Rzeczoznawca majątkowy musi sporządzić dokument zgodnie z przepisami prawa, zachowując przy tym szczególną staranność zawodową.

Jak długo ważny jest operat szacunkowy?

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, operat szacunkowy ważny jest do 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zdecydujemy się go wykorzystać z różnych powodów, rzeczoznawca majątkowy musi operat zaktualizować, ale jest to możliwe jedynie wtedy, gdy stan i wartość nieruchomości, uwarunkowania rynkowe oraz przepisy prawa nie uległy zmianie. Rzeczoznawca, który sporządził operat, umieszcza klauzulę aktualizacyjną w dokumencie i dołącza analizę, przedłużając w ten sposób ważność operatu szacunkowego o kolejny rok kalendarzowy. Dlatego występujmy o sporządzenie operatu szacunkowego wówczas, gdy faktycznie jest on nam potrzebny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz