Artykuł sponsorowany

Czym jest mięczak zakaźny i jak go rozpoznać?

Czym jest mięczak zakaźny i jak go rozpoznać?

Mięczak zakaźny to choroba skóry, wywoływana przez wirusy. Objawem choroby są charakterystyczne, liczne wykwity na skórze z kaszowatą treścią. Co warto wiedzieć o mięczaku zakaźnym, jak go dokładnie rozpoznać i przede wszystkim – jak skutecznie go leczyć? O tym poniżej.

Mięczak zakaźny – najważniejsze informacje

Jak sama nazwa wskazuje, mięczak jako dermatologiczna choroba skóry jest bardzo zakaźna. Najczęściej atakuje małe dzieci, ale także dorosłych, którzy mają niską odporność organizmu. Chorobę wywołują wirusy z grupy ospy i bardzo łatwo jest się nią z tego powodu zarazić. Najczęściej do zakażenia mięczakiem dochodzi drogą kropelkową, płciową, ale czasami wystarczy kontakt z przedmiotem, którego używała wcześniej zakażona osoba. Pierwsze objawy skórne pojawiają się najwcześniej po ok. 2 tygodniach od kontaktu z zakażoną osobą, ale mogą pojawić się nawet do 6 miesięcy od zakażenia. Jest to wirus, który nie przedostaje się do organizmu, występuje tylko na naskórku skóry. Jednak wykwity są swędzące i nieestetyczne. Atopowe zapalenie skóry należy do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się mięczaka, jak również bardziej rozsianej postaci tej choroby. Grudki pojawiające się na skórze są nieliczne, stopniowo powiększające się, posiadające zagłębienie w środkowej części. Kolor wysypki może być biały, perłowy, szarobiały bądź wystąpić nawet w kolorze skóry chorej osoby. Bardzo ważne jest, aby pojawiających się zmian skórnych, podobnie jak w przypadku ospy – nie drapać. Skąd możemy się dowiedzieć, że mamy do czynienia właśnie z mięczakiem zakaźnym?

Diagnostyka i leczenie mięczaka zakaźnego

Ponieważ mięczak zakaźny to choroba skóry, jej diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog. Najczęściej jest on w stanie postawić diagnozę już po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i obejrzeniu wykwitów na skórze. Czasami lekarze zlecają biopsję guzka i ocenę histologiczną materiału, jednak należy to raczej do rzadkości. Mięczak zakaźny daje bardzo charakterystyczne objawy łatwo rozpoznawane przez dermatologów. Z czasem wykwity same znikają, jednak lekarze mogą przypisywać leki, krioterapię czy laseroterapię. Na rynku funkcjonują też dobrej jakości preparaty, takie jak np. Mollusan, które skutecznie usuwają zmiany skórne i nie dopuszczają do powstawania nieestetycznych blizn po zagojeniu. Jest to medyczny, w pełni bezpieczny wyrób ułatwiający pozbycie się mięczaka w bezbolesny sposób i w szybkim czasie. Jest to szczególnie istotne zważywszy na fakt, że choroba ta najczęściej dotyka dzieci, u których stosowanie innych metod może być kłopotliwe.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz