Artykuł sponsorowany

Czym jest księgowość uproszczona i kto może z niej skorzystać?

Czym jest księgowość uproszczona i kto może z niej skorzystać?

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą ma obowiązek prowadzenia księgowości. Wyróżnia się dwa główne sposoby rozliczania z urzędem skarbowym. Pierwszy z nich to pełna księgowość, a drugi to księgowość uproszczona, którą nazywa się również małą księgowością. Zobacz, na czym polega ta druga forma rozliczania się ze skarbówką i kto może z niej skorzystać.

Mała księgowość – co to takiego?

Księgowość uproszczona to jedna z form rozliczania się przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym. Przedsiębiorcy, jeśli mają do wyboru tę formę rozliczenia, a księgowość pełną, to chętniej korzystają z uproszczonej, ponieważ jest ona łatwiejsza do prowadzenia. Podstawą rozliczenia się w tym przypadku jest podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów. Z księgi przychodów i rozchodów korzysta się w przypadku opodatkowania według ogólnej skali lub przy podatku liniowym. Natomiast z ewidencją przychodów mamy do czynienia przy opodatkowaniu ryczałtem.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których oprócz prowadzenia małej księgowości, niezbędne jest prowadzenie dodatkowych ewidencji w ramach uproszczonej księgowości. Tymi mogą być ewidencja zakupu i sprzedaży VAT, ewidencja przebiegu pojazdów, ewidencja wyposażenia, czy też ewidencja środków trwałych oraz niematerialnych i prawnych wartości. Trzeba zaznaczyć, że prowadzenie dodatkowych ewidencji zależy od pewnych warunków. Jednym z nich jest np. to, czy przedsiębiorca jest zarejestrowany do podatku VAT.

Uproszczona forma księgowości – kto może z niej skorzystać?

Przedsiębiorcy chętniej wybierają małą księgowość, jednakże nie każdy może się na nią zdecydować, ponieważ ma on obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Zatem kto może wybrać uproszczoną księgowość? Otóż ta forma rozliczania się z urzędem skarbowym przeznaczona jest przede wszystkim dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców, pod warunkiem, że ich roczne przychody mieściły się w granicy 2 milionów euro. Przychody te pochodzą głównie ze sprzedaży towarów i usług, a także z innych transakcji finansowych. Jeśli wartość ta została przekroczona, wówczas konieczne jest prowadzenie księgowości pełnej.

Oprócz osób fizycznych na małą księgowość mogą zdecydować się spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób cywilnych, spółki socjalne oraz spółki partnerskie. Oczywiście muszą one mieścić się we wspomnianych powyżej limicie przychodów. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, to prowadzenie księgowości nie powinno być problematyczne, aczkolwiek w przypadku odpowiedniej wiedzy lub braku czasu, lepiej tę czynność zostawić fachowcom. Usługi księgowe tego typu oferuje m.in. biuro rachunkowe Onyks z Serocka w województwie mazowieckim. Na tego typu kroki częściej decydują się jednak większe firmy (określane jako małe i średnie), którym nie opłaca się zatrudniać własnej księgowej.

Opracowanie:
Serock, Warszawska 51
tel. 602 486 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz