Artykuł sponsorowany

Czym jest księgowość uproszczona?

Czym jest księgowość uproszczona?

Na polskim rynku zdecydowana większość funkcjonujących podmiotów, bo przeszło 95%, to małe i mikro przedsiębiorstwa. Należąc lub chcąc przystąpić do ich grona, warto wiedzieć, jakie formy opodatkowania są możliwe i którą z nich wybrać. Jednym ze sposobów rozliczenia prowadzonej działalności jest księgowość uproszczona. O czym trzeba wiedzieć, decydując się takie rozwiązanie?

Kto i kiedy może skorzystać z księgowości uproszczonej?

W myśl powszechnie obowiązujących przepisów księgowość uproszczona skierowana jest zarówno do osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych, jak i spółek partnerskich, których osiągnięte przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i usług finansowych za ubiegły rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro w przeliczeniu na walutę polską. Podmioty, które spełniają wspomniane warunki, mogą skorzystać z trzech form rozliczenia z urzędem skarbowym, które nie wymagają prowadzenia ksiąg rachunkowych. Są nimi karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowa księga przychodów i rozchodów. Takie rozwiązanie ma na celu tanie i przede wszystkim proste rozliczenie prowadzonej działalności.

Podmioty stojące przed dylematem, która forma rozliczenia będzie dla nich najwłaściwsza, powinny dokładnie zbadać wszystkie dostępne z punktu widzenia ich działalności warianty. Z uwagi na wrażliwość omawianego tematu warto sięgnąć po radę zorientowanych w przepisach i możliwych rozwiązaniach osób. Biuro Rachunkowe Raj Podatkowy może pochwalić się doświadczeniem i zaufaniem szerokiego grona partnerów, którzy z uwagi na przemyślane decyzje, cieszą się spokojem i stabilizacją na polskim rynku. Ich zdecydowana większość z uwagi na szereg korzyści płynących z tego rozwiązania zdecydowała się właśnie na księgowość uproszczoną.

Jakie korzyści niesie za sobą księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona w przeciwieństwie do pełnej księgowości jest przede wszystkim łatwa w prowadzeniu. Chroni przed skomplikowanym i złożonym systemem ewidencji. Bardzo często pozwala na uniknięcie korzystania z zewnętrznej księgowości lub znacznego jej ograniczenia, co wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów.

Omawiana forma rozliczenia zwalnia z konieczności spełnienia szeregu kryteriów zawartych w Ustawie o rachunkowości. Dzięki temu istnieje możliwość prostego, samodzielnego i często bezkosztowego podejmowania wszelkich działań związanych z rachunkowością. Takie rozwiązanie umożliwia skorzystanie z księgowości online lub prostego programu księgowego.

Najlepsze biura rachunkowe pomagają w analizie i podjęciu właściwych decyzji dotyczących przyszłych działań. Warto zatem rozważyć prostszą, tańszą i zdecydowanie mniej absorbującą ścieżkę rozliczenia z urzędem skarbowym, skupiając tym samym większą uwagę na rozwoju prowadzonej działalności lub innych obszarach wymagających uwagi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz