Artykuł sponsorowany

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony na początku 2018 roku. Jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców korzystających z księgowości komputerowej. Są oni zobligowani do przekazywania ,w elektronicznej postaci, wszelkich danych podatkowych organom kontroli skarbowej. Na czym polega istota Jednolitego Pliku Kontrolnego i kto jest zobowiązany do jego składania?

Kiedy trzeba składać JPK i kto musi to zrobić?

Jednolity Plik Kontrolny jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą komputerową księgowość, czyli korzystają ze specjalistycznych programów księgowych, zarówno płatnych i bezpłatnych, ale także dla tych, którzy używają arkusza kalkulacyjnego Excell do prowadzenia księgowości. Jeśli podmiot prowadzi księgowość na papierze, wówczas nie musi składać JPK. Od 1.stycznia 2020 roku będzie obowiązywać  nowa struktura JPK_VAT. Ma składać się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Podatnicy rozliczający VAT co miesiąc, zobowiązani będą przesyłać jeden plik JPK_VAT w terminie dotychczasowej deklaracji raz w miesiącu. Zaś osoby, które rozliczają się kwartalnie, będą musiały wysyłać co miesiąc część ewidencyjną, a cześć deklaracyjna w dwóch pierwszych miesiącach kwartału będzie zerowa, zaś za ostatni miesiąc kwartału będzie przesyłana część ewidencyjna i deklaracyjna w jednym pliku.

Na czym polega Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny jest informatycznym rozwiązaniem, które służy do wirtualnej komunikacji przedsiębiorcy z organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej. Są to zbiory danych, które mają ustaloną formę i są wygenerowane bezpośrednio z księgowego oprogramowania konkretnej firmy. Dotyczą operacji gospodarczych za dany okres (miesiąc lub kwartał) i są przekazywane tylko i wyłącznie za pośrednictwem drogi elektronicznej. JPK ułatwia i skraca czas kontroli podatkowej, daje większy wgląd w transakcje i utrudnia wyłudzenia podatkowe. Składa się z kilku struktur: JPK_KR – dotyczy ksiąg rachunkowych, JPK_WB – wyciągów bankowych, JPK_MAG – to magazyny, JPK_VAT – dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, JPK_VA – to faktury VAT, JPK_EWP – ewidencja przychodów oraz JPK_PKPIR – dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Prowadzenie JPK warto powierzyć sprawdzonemu biurowi rachunkowemu, takiemu jak AW Centrum Doradztwa z Hrubieszowa. Możesz tu liczyć na doradztwo podatkowe, pomoc kadrowo-płacową (prowadzenie akt osobowych, sporządzanie umów cywilno-prawnych, prowadzenie ewidencji urlopowej czy sporządzanie listy płac) oraz pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej. Profesjonalni księgowi zajmą się pełną księgowością twojej firmy (prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji środków trwałych, sporządzanie deklaracji podatkowych, rozliczenia ZUS czy prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz