Artykuł sponsorowany

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna i kiedy z niej skorzystamy? Zakład usług geodezyjno-kartograficznych Geobud

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna i kiedy z niej skorzystamy? Zakład usług geodezyjno-kartograficznych Geobud

Zakończenie budowy to ważny etap inwestycji. Jesteśmy wówczas o krok od oddania budynku do użytku. Jeśli zamierzamy w nim zamieszkać, emocje są jeszcze większe – udało się! Nareszcie będziemy mogli przystąpić do prac wykończeniowych, dzięki którym szybko uda się doprowadzić dom do wymarzonego stanu. Musimy jednak dopełnić kilku spraw formalnych. Jedną z nich jest zgłoszenie zakończenia budowy do nadzoru budowlanego, inną – inwentaryzacja geodezyjna.

Kiedy musimy wykonać inwentaryzację geodezyjną powykonawczą?

Wszystkie obiekty budowlane, które wymagają pozwolenia na budowę, wymagają po jej zakończeniu inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Oznacza to, że nasz świeżo wybudowany dom jednorodzinny musi zostać jeszcze rzetelnie sprawdzony przez geodetę. Dotyczy to nie tylko samego budynku, ale także wszelkich urządzeń podziemnych. W ich skład wchodzą między innymi przyłącza gazowe, kanalizacyjne i wodociągowe, ale także urządzenia elektroenergetyczne. Zakres inwentaryzacji geodezyjnej jest zatem zależny od konkretnej budowy, a sam proces może zająć różną ilość czasu. Inwentaryzację, podobnie jak inne prace geodezyjne, musimy zlecić firmie geodezyjnej, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz referencje, takiej jak Zakład usług geodezyjno-kartograficznych Geobud. Rzetelne przeprowadzenie prac inwentaryzacyjnych gwarantuje szybkie oddanie budynku do użytku.

Na czym polega inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Wynikiem inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej jest powstanie operatu geodezyjnego i dokumentacji geodezyjno‐kartograficznej, a w konsekwencji naniesienie elementów zagospodarowania działki na mapę zasadniczą. Aby jednak geodeta mógł przystąpić do tego zadania – będącego ostatnim etapem przeprowadzania prac inwentaryzacyjnych – musi przede wszystkim zebrać wszystkie niezbędne informacje. Rozpoczyna zatem od pomiaru stanu wyjściowego obiektu. Taki pomiar będziemy musieli wykonywać także w kolejnych latach, gdy takie działanie zakłada projekt budowlany. Chodzi tutaj przede wszystkim o zbadanie ewentualnych przemieszczeń i odkształceń, które zdarzają się po zakończeniu każdej budowy. Nazywamy je czasem „osiadaniem domu”.

Zebrane informacje służą do skompletowania operatu geodezyjnego, czyli zbioru całej dokumentacji geodezyjnej sporządzanej na wszystkich etapach budowy od samego jej początku. Tyczy się to nawet prac przygotowawczych. Oprócz tego tworzona jest także dokumentacja geodezyjno‐kartograficzna zawierająca wszystkie dane pozwalające na wniesienie niezbędnych zmian na mapę zasadniczą terenu, na którym powstał budynek.

Zakład usług geodezyjno-kartograficznych Geobud - oferta

Firma Geobud istnieje od 1991 roku. Jej właścicielami są Jan Jesionek i Ireneusz Jesionek. Zakład oferuje profesjonalne usługi geodezyjne i kartograficzne. W ofercie znajdują się m.in. mapy do celów projektowych, geodezyjna obsługa inwestycji, pomiary inwentaryzacyjne, wznowienie znaków granicznych, mapy z projektem podziału nieruchomości, mapy do celów sądowych, rozgraniczenia nieruchomości, pomiary powierzchni użytkowych, sporządzanie dokumentacji do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, wycena nieruchomości. Geobud gwarantuje najwyższy standard obsługi, terminową realizację prac oraz konkurencyjne ceny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz