Artykuł sponsorowany

Czym jest fotowoltaika i czy warto w nią inwestować?

Czym jest fotowoltaika i czy warto w nią inwestować?

Współczesna moda na rozwiązania ekologiczne zaowocowała rozwojem znanej ludzkości już od dawna fotowoltaiki. Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, dotyczącą przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne stosuje się coraz częściej w zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i obiektach przemysłowych. Dowiedz się więcej o tym, jak działają panele fotowoltaiczne i czy warto w nie zainwestować.

Rys historyczny

Choć wydawać by się mogło, że panele fotowoltaiczne to wynalazek naszych czasów, tak naprawdę nauka, jaką jest fotowoltaika, ma swoje początki w 1839 roku, kiedy to francuski fizyk, Antoine César Becquerel wraz ze swoim synem, Alexandrem Edmondem odkryli, w jaki sposób działa fotoelektryka. Już wtedy uczeni zauważyli, że przewodnictwo elektrod metalowych zwiększa się wraz z podświetleniem, co pozwoliło im wysnuć wniosek, że niektóre materiały wytwarzają prąd elektryczny pod wpływem światła.

W 1876 roku (czyli niespełna 40 lat później) angielscy fizycy - William Grylls Adams i Richard Evans Day odkryli efekt fotowoltaiczny, wykazując, że prąd elektryczny może być wytwarzany ze światła słonecznego za pomocą ogniwa stałego, bez udziału elementów ruchomych.

Pierwsze ogniwa krzemowe, mogące generować prąc elektryczny powstały w 1954 roku, jednak koszt ich produkcji okazał się zbyt wysoki, by mogły zostać wprowadzone do powszechnego użytku. W zbliżonej do obecnej formie pierwszy raz panele fotowoltaiczne powstały w latach 70. XX wieku, natomiast w roku 2017 łączna moc ze wszystkich instalacji fotowoltaicznych na świecie wyniosła już ponad 100 gigawatów.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Potoczne określenie 'panele fotowoltaiczne' to określenie zestawu składającego się z kilku modułów fotowoltaicznych. Moduły fotowoltaiczne są generatorami prądu stałego, zbudowanymi z mniejszych elementów, nazywanych ogniwami słonecznymi.  Zadaniem ogniw jest produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

W momencie, gdy promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, dochodzi do pochłonięcia fotonu przez płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo słoneczne i w efekcie wybicia elektronu. Dla uzyskania efektu fotowoltaicznego moduły zbudowane są z 2 typów półprzewodników o odmiennych potencjałach elektrycznych. Wybita cząsteczka dąży do wyrównania potencjałów, a dzięki odpowiedniemu układowi elektrod zmuszona jest do uporzadkowanego ruchu. Prąd to właśnie uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Ogniwa fotowoltaiczne odpowiadają jednak jedynie za produkcję prądu stałego (DC) Jak wiemy w naszych domowych instalacjach zastosowanie ma prąd przemienny (AC). Aby spożytkować prąd uzyskany z energii słonecznej musimy go zamienić na prąd przemienny.

Tutaj swoją rolę odgrywa właśnie inwerter, czyli falownik. Musi być on odpowiednio dobrany do rodzaju instalacji, jej wielkości oraz wielu innych czynników, dlatego jego wybór i montaż najlepiej pozostawić specjalistom.

Czy warto zamontować PV w swoim domu?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm. Wiele osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej już na etapie planowania budowy domu – to dobre posunięcie, ponieważ projekt domu można wtedy odpowiednio zmodyfikować, by dostosować go do tego rozwiązania.

Specjaliści z firmy ARG Energia twierdzą, że argumentem, którym kieruje się większość klientów, jest wprowadzenie długotrwałej oszczędności. Bardzo często inwestycja wiąże się z chęcia zmiany sposobu orzewania domu, w takich przypadkach warto zastanowić się nad przewymiarowaniem instalacji na potrzeby bieżącego zużycia prądu oraz na zaspokojenie potrzeb dotyczacych ogrzewania. Faktem jest, że jednorazowy koszt montażu instalacji nie jest niski, jednak korzystanie z energii odnawialnej pozwala na obniżenie rachunków za prąd do minimum (pozostają opłaty stałe). Nasza firma oferuje rozłożenie płatności na dogodne raty z okresem spłaty nawet do 10 lat, tym sposobem możemy zamienić rachunek za prąd na spłatę raty. W przeciwieństwie do podwyżek cen prądu, na które nie mamy wpływu - kwota raty pozostaje stała, a po spłaceniu ostatniej raty możemy cieszyć się darmowym prądem. Obecnie żywotność instalacji szacuje się na minimum 20-30 lat, więc panujący trend na montaż takich instalacji jest uzasadniony.

Dzięki domowej elektrowni fotowoltaicznej uniezależnisz się od cen prądu z sieci i przyczynisz do ochrony środowiska naturalnego. To dobra inwestycja dla Ciebie i dla przyszłych pokoleń.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Elżbieta S.
Elżbieta S.
27.11.2020
Super!