Artykuł sponsorowany

Czym jest depozyt notarialny?

Czym jest depozyt notarialny?

Zależy Ci na zabezpieczeniu kosztownej transakcji? Tutaj z pomocą przychodzi depozyt notarialny. Sprawdza się on głównie podczas sprzedaży nieruchomości. Depozyt notarialny jest naprawdę wartym uwagi rozwiązaniem, gdyż zabezpiecza on interesy zarówno osoby sprzedającej, jak i kupującej. Czym właściwie jest depozyt notarialny i w jakich sytuacjach znajduje on zastosowanie?

Depozyt notarialny – co to takiego?

W Polsce depozyt notarialny jest dość rzadko poruszanym tematem. Najprawdopodobniej wynika to z braku świadomości Polaków na temat tej formy zabezpieczania transakcji. Jeśli dopiero pierwszy raz masz styczność z takim zagadnieniem, pora nadrobić zaległości.

A więc depozyt złożony u notariusza w dużym skrócie daje gwarancję, że osoba nabywająca dany towar dysponuje wystarczającą ilością środków do zapłaty. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów zabezpieczenia transakcji, dzięki któremu można uniknąć nieprzyjemnych problemów w przyszłości.

Decydując się na depozyt notarialny pieniędzy lub papierów wartościowych, kupujący ma pewność, że cała kwota zostanie przelana do sprzedającego w ustalonym w umowie terminie.

Zajmujesz się kupnem lub sprzedażą nieruchomości? To właśnie w takiej sytuacji depozyt notarialny jest najbardziej powszechny. Szczególnie przydatny okazuje się on w przypadku, kiedy osoba nabywająca zamierza opłacić transakcję z własnej kieszeni. W przypadku kredytów hipotecznych i tym podobnych rozwiązań nie jest to tak istotne.

Jak złożyć depozyt notarialny?

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z depozytu notarialnego? Pamiętaj, że możliwe jest to wyłącznie w przypadku wyrażenia takiej chęci przez obie strony transakcji. Możliwość sporządzenia depozytu notarialnego oferuje kancelaria notarialna Angela Zełep z Wrocławia. Korzystając z usług sprawdzonych kancelarii, masz gwarancję, że cały proces przebiegnie zgodnie z prawem.

Do złożenia pieniędzy w depozycie niezbędne będzie podanie podstawowych informacji na swój temat. Zaliczają się do nich między innymi imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, stan cywilny, miejsce zamieszkania oraz obywatelstwo.

Kolejnym krokiem do złożenia depozytu jest wspólne ustalenie warunków, po których spełnieniu mają zostać przelane pieniądze. Zdeponowane pieniądze zostają przechowywane przez notariusza na specjalnym koncie bankowym.

Koszt złożenia depozytu to kwestia indywidualna. Ceny zazwyczaj zaczynają się od 100 złotych. Pamiętaj, że na koszt wpływa również wartość depozytu, czas przechowywania pieniędzy oraz taryfa danej kancelarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz