Artykuł sponsorowany

Czy za wypadek w komunikacji miejskiej można domagać się odszkodowania?

Czy za wypadek w komunikacji miejskiej można domagać się odszkodowania?

Kiedy zdarzy się wypadek w miejscu wykonywania pracy, większość osób dobrze wie, że przysługuje im z tego tytułu odszkodowanie. Jednak czy można je uzyskać także wtedy, kiedy do wypadku dojdzie w autobusie albo tramwaju? Czy za wypadek w komunikacji miejskiej można domagać się odszkodowania? Jeśli tak, to od kogo i w jakich sytuacjach jest ono przyznawane, a w jakich nie? Co trzeba zrobić, żeby je dostać?

 

Odszkodowanie za wypadek w komunikacji miejskiej – czy można się o nie ubiegać?

Według prawa osoba, która ulegnie wypadkowi w komunikacji miejskiej, może domagać się z tego tytułu odszkodowania. Właściciele i użytkownicy środków komunikacji miejskiej ponoszą odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie są zobowiązani do wypłaty odszkodowania wyłącznie w sytuacji, kiedy do wypadku doprowadziły:

  • siła wyższa,
  • sam pasażer,
  • osoba trzecia, za którą właściciel środka transportu nie ponosi odpowiedzialności.

Roszczenia związane z odszkodowaniem należy kierować do ubezpieczyciela komunikacji miejskiej bądź innego przewoźnika. Poszkodowany powinien zgłosić szkodę albo w zakładzie komunikacji miejskiej, albo bezpośrednio w jego zakładzie ubezpieczeniowym. Ponieważ jednak firmy ubezpieczeniowe zwykle nie są chętne do wypłaty należnych środków, często konieczne okazuje wejście na ścieżkę sądową i skorzystanie z pomocy prawnej, na przykład z usług Kancelarii Radcy Prawnego Rafała Sangowskiego w Poznaniu.

 

Co przysługuje poszkodowanemu?

Osoby poszkodowane mogą ubiegać się o odszkodowanie na zasadzie:

  • zadośćuczynienia doznanej szkody – zdrowotnej i materialnej w razie, gdyby na przykład laptop, telefon lub inne urządzenie należące do poszkodowanego, uległo zniszczeniu w wypadku;
  • zwrotu kosztów ewentualnego leczenia i rehabilitacji;
  • renty.

Jeżeli pasażer poniesie śmierć w wyniku wypadku w komunikacji miejskiej, jego bliscy mogą domagać się zadośćuczynienia za śmierć najbliższego członka rodziny oraz zwrotu kosztów pogrzebu. Uzyskanie odszkodowania nie jest jednak proste.

 

Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek w autobusie, trzeba wykazać winę przewoźnika. W tym celu potrzebne będą zeznania współpasażerów i świadków wypadku, a także opinie wydane przez lekarza karetki, który udzielał pomocy i innych medyków. Przydatne są też zdjęcia ukazujące miejsce wypadku i dokumentacja medyczna potwierdzająca, że doszło do urazu – może to być na przykład diagnoza lekarska.

 

Domaganie się odszkodowania, kiedy dojdzie do wypadku w autobusie, jest zasadne, ale często wymaga uzbrojenia się w cierpliwość i skorzystania z pomocy dobrego prawnika.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz