Artykuł sponsorowany

Czy warto wybrać ryczałt? - Dg Biuro Dorota Garbaciak

Czy warto wybrać ryczałt? - Dg Biuro Dorota Garbaciak

Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej i jeszcze nie wiesz, na jakich zasadach chcesz się rozliczać z fiskusem? Może warto zostać ryczałtowcem? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z najprostszych form opodatkowania w naszym kraju. W pewnych okolicznościach ta metoda jest też najtańszą opcją dla firm. Razem z biurem rachunkowym Dg Biuro Dorota Garbaciak przedstawiamy najważniejsze fakty o ryczałcie.

Na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt jest uproszczoną formą naliczania podatku. Podstawą opodatkowania jest przychód z działalności gospodarczej, bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Można go jedynie pomniejszyć o wydatki i odliczenia takie jak: składki na ubezpieczenia społeczne, straty podatkowe z lat wcześniejszych, darowizny, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, niektóre ulgi. W związku z tym rozliczenie i realizacja obowiązków podatkowych jest dużo prostsza niż przy zasadach ogólnych, co pozwala obniżyć koszty obsługi księgowej firmy. Ryczałtowcy ze względu na brak możliwości odliczania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mają niższe stawki podatkowe. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności wynoszą one od 2% do 17%.

Kto może skorzystać z ryczałtu, a kto nie?

Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania się ryczałtem tylko dla określonych grup, wszystko więc jest uzależnione od PKD naszej firmy. W przypadku podmiotów już funkcjonujących na rynku dodatkowym ograniczeniem jest wysokość uzyskanego przychodu za poprzedni rok podatkowy (2021), który nie może być wyższy niż 2 mln euro. W 2022 roku zmieniono pojęcie wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Duża liczba zawodów została wykreślona z tej listy (m.in. prawnicy, lekarze, dentyści, architekci, psycholodzy itd.), dzięki czemu przy spełnieniu odpowiednich warunków mogą oni także zostać ryczałtowcami.

Kiedy się opłaca?

Ryczałt najbardziej opłaca się przedsiębiorcom, którzy nie generują wysokich kosztów. W biurze rachunkowym Dg Biuro Dorota Garbaciak z takiej formy opodatkowania często więc korzystają np. osoby samozatrudnione pracujące na rzecz swoich pracodawców. Dobrym przykładem jest informatyk, którego największym wkładem do pracy jest jego wiedza, w związku z czym nie generuje on prawie żadnych kosztów. Trzeba też pamiętać, że przy ryczałcie nie ma możliwości wspólnego opodatkowania się ze współmałżonkiem oraz odliczenia np. ulgi na dzieci. Do każdego przykładu trzeba więc podejść indywidualnie i po prostu przeliczyć na kalkulatorze co bardziej będzie się nam opłacało. Firma Dg Biuro Dorota Garbaciak z Gdańska chętnie pomaga swoim klientom w wyborze najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania. Ponadto biuro te świadczy typowe usługi z zakresu rachunkowości i księgowości, obejmujące m.in. prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji ryczałtu czy sporządzanie deklaracji podatkowych. Zajmuje się także obsługą kadrową firm.

Opracowanie:
Gdańsk, Cieszyńskiego 54B lok. 16
tel. 789 181 461
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz