Artykuł sponsorowany

Czy leczenie farmakologiczne wystarczy, aby walczyć z depresją?

Czy leczenie farmakologiczne wystarczy, aby walczyć z depresją?
Depresja to poważna choroba, którą diagnozuje się u coraz większej ilości osób, również bardzo młodych. Może wynikać z wielu powodów, nie tylko poważnej traumy. Zdarza się, że depresja jest wykrywana u osób, które z pozoru nie przejawiają żadnych poważniejszych objawów. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym łatwiej można wyleczyć. W jaki sposób walczyć z tą chorobą?

Leki nie wystarczą!

Niepokojące objawy wskazujące na zaburzenia psychiczne zwykle motywują do wizyty u psychiatry. Niestety, przepisanie pierwszych leków to nawet nie połowa sukcesu. Zdarza się, że ich dostosowanie trwa kilka miesięcy. Każdy reaguje inaczej na określone związki chemiczne dlatego, jeśli organizm się do nich nie adaptuje i nie reaguje pozytywnie – lekarstwa zostają zmienione. Dobre samopoczucie po lekach przynosi ulgę, lecz po ich odstawieniu zwykle problemy wracają. W większości przypadków leczenie farmakologiczne nie leczy depresji, a tylko maskuje jej objawy. Żeby pozbyć się tej choroby, konieczne jest rozwiązanie wszystkich problemów, które prowadziły do pogorszenia się nastroju i nasilenia stanów depresyjnych.

Odpowiednia dieta

I choć może wydawać się to abstrakcyjne, leczenie depresji często wymaga zmiany diety. Niedobory niektórych składników  (wynikając z chorób jelit lub niewłaściwej diety) są jednym z powodów pojawienia się depresji. Z tego powodu często wymagana jest zmiana sposobu odżywiania i suplementacja m.in. tryptofanem. Depresja pojawia się także w przypadku wielu innych chorób, na przykład Hashimoto. Wobec tego konieczne jest także zdiagnozowanie innych problemów zdrowotnych i ich wyeliminowanie. W przeciwnym razie nawet najlepsze leki na depresję nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Pomoc psychoterapeuty

Udział w psychoterapii lub regularne spotkania z psychologiem to konieczność. To właśnie podczas sesji można odkryć najważniejsze przyczyny występowania depresji, a także towarzyszącego jej pogorszeniu nastroju. Rozwiązanie wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów to najprostsza droga do tego, aby poczuć się lepiej. Połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii przynosi najlepsze i najszybciej widoczne efekty. Miejsce, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc psychoterapeuty to między innymi gabinet Wsparcie, który znajduje się w Łodzi.

Nieleczona depresja może prowadzić do:

  • wzmożonej podatności na uzależnienia (papierosy, alkohol, narkotyki);
  • skłonności do autoagresji i prób samobójczych;
  • pogorszenia się stanu zdrowia (słabszy organizm częściej łapie infekcje);
  • nasilenia objawów somatycznych.

Na sesjach terapeutycznych analizuje się nie tylko świadomość pacjenta, ale także jego podświadomość. Każdy pacjent jest inny, dlatego dobry psychoterapeuta wykorzystuje indywidualne metody analizowania oraz terapii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz