Artykuł sponsorowany

Czy firmy muszą mieć terminal płatniczy? - Biuro Rachunkowe Prokurent

Czy firmy muszą mieć terminal płatniczy? - Biuro Rachunkowe Prokurent

W Polsce już niemal 7 na 10 obywateli preferuje płatności elektroniczne. Nic więc dziwnego, że zmieniają się również przepisy prawa, które wywierają coraz większy nacisk na firmy w zakresie udostępniania przez nie bezgotówkowych form płatności dla swoich klientów. Czy w związku z tym podmioty gospodarcze muszą już posiadać terminal płatniczy? Na te pytania odpowiadamy dzięki pomocy specjalisty z Biura Rachunkowego Prokurent.

Jakie firmy powinny udostępniać klientowi opcję płatności bezgotówkowej?

Rozliczenia gotówkowe pomału odchodzą do lamusa, co potwierdzają liczne badania postaw konsumentów wobec różnych form płatności. Dlatego ustawodawca nakłada na przedsiębiorstwa również obowiązek zapewnienia klientowi możliwości płatności bezgotówkowej. Póki co dotyczy to jednak wyłącznie firm, które ewidencjonują swoją sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy pomocy kasy fiskalnej. Jeśli więc dany podmiot gospodarczy jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, to nie jest on również zobligowany do zapewnienia kontrahentowi płatności bezgotówkowej.

Co oznacza pojęcie płatności bezgotówkowej?

Zgodnie z przepisami instrumentem płatniczym jest każde urządzenie specjalistyczne pozwalające na przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Czy chodzi tu wyłącznie o terminal płatniczy? Okazuje się, że oprócz terminala mogą to być również płatności BLIK lub po prostu udostępnienie firmowego konta bankowego.

Przedsiębiorca ma pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór metody płatności bez użycia gotówki. Wystarczy tylko, że udostępni tylko jeden z tych trzech wymienionych sposobów zapłaty, więc tak naprawdę nie ma obowiązku posiadania terminala płatniczego – mówi pracownik Biuro Rachunkowe Prokurent.

Gdzie przedsiębiorca może zdobyć informacje związane z innymi kwestiami podatkowymi?

Możliwości jest kilka, poczynając od wizyty w Urzędzie Skarbowym, po infolinię w Krajowej Informacji Skarbowej. Również niektóre biura rachunkowe chętnie udzielają porad w tym zakresie. Przykładem jest firma Prokurent z Bydgoszczy, do której zawsze można przyjść na bezpłatne konsultacje, podczas których księgowi pomogą wybrać formę opodatkowania oraz doradzą, w jaki sposób rozpocząć działalność gospodarczą. Biuro te funkcjonuje już na rynku od ponad 10 lat, więc ma duże doświadczenie we wszelkich rozliczeniach podatkowych. W pracy kieruje się zawsze etyką zawodową. Prowadząc księgi rachunkowe, czy reprezentując klienta przed instytucjami, za każdym razem pracuje zgodnie z prawem polskim i zachowuje pełną tajemnicę zawodową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz