Artykuł sponsorowany

Częste błędy w rachunkowości

Częste błędy w rachunkowości

Prowadzenie rachunkowości nie jest łatwym zadaniem. Wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i rzetelności. Z pozoru małe błędy mogą kosztować nas wiele nerwów, a także nieść za sobą kary finansowe. Jakie pułapki czekają na niedoświadczonych przedsiębiorców? Poznaj najczęściej popełniane błędy, by wiedzieć, czego unikać na początku prowadzenia działalności i nie tylko.

Błędy w rachunkowości są są częstym zjawiskiem nie tylko wśród początkujących przedsiębiorców. By ich unikać, niezbędne jest zdobycie podstawowej wiedzy. Prowadzenie rachunkowości wymaga również doświadczenia. W tym wypadku najlepiej zdobyć je inaczej niż na własnych błędach. Jakie pomyłki są najczęściej popełniane w rachunkowości?

Błędne rozliczenie PIT

Do typowych pomyłek przy rozliczeniu rocznym PIT należy zaliczyć między innymi proste błędy w wyliczeniach, brak dodania załączników, czy błędy w danych osobowych. Po wypełnieniu formularza zawsze należy dokładnie sprawdzić wszystkie rubryki.

Źle określone koszta uzyskania przychodu

Koszta prowadzenia firmy można odliczyć od podatku. Nie każdy wydatek można jednak uznać za poniesiony na rzecz uzyskania przychodu. Częstym błędem początkujących przedsiębiorców jest np. wliczanie w koszta uzyskania przychodu ubezpieczenia na życie czy wydatków osobistych.

Błędne ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego

Nie zawsze moment powstania obowiązku podatkowego jest jednoznaczny z chwilą wydania towaru czy wykonania usługi. W przypadku VAT-owców obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą otrzymania części należności, czyli np. zaliczki. Nieznajomość odpowiednich przepisów w tym zakresie jest częstym błędem przedsiębiorców.

Ujmowanie przychodów w nieodpowiednich okresach

Księgując fakturę, trzeba pamiętać, by uwzględnić ją w ewidencji za miesiąc, w którym wykonana została usługa lub sprzedaż. Jak zwraca uwagę Ekspert Mobilnego Biura Rachunkowego, częstym błędem jest uwzględnianie faktury w miesiącu jej wystawienia.

Przy prowadzeniu księgowości należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć pomyłek. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto korzystać z ogólnodostępnej wiedzy lub pomocy specjalistów, by mieć pewność, że rozliczenia wykonane zostaną prawidłowo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz