Artykuł sponsorowany

Co w sieci piszczy czyli o sieciach teleinformatycznych

Co w sieci piszczy czyli o sieciach teleinformatycznych

Już dziś większości z nas ciężko sobie wyobrazić codzienne życie bez internetu, choć i większości z nas z trudem przychodzi zrozumienie zmian technologicznych związanych z wprowadzeniem telekomunikacji bezprzewodowej piątej generacji, czyli w skrócie 5G. Usługi telekomunikacyjne stanowią również trzon wielu gałęzi gospodarki, a warunkiem ich wysokiej wydajności i bezawaryjności jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury sieciowej.

Znaczenie i zastosowania sieci

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że praktycznie każde przedsiębiorstwo korzysta z określonych sieci telekomunikacyjnych w swojej działalności. Zaczynając od poziomu sklepu, gdzie kasy fiskalne są połączone z komputerem centralnym i magazynem, przez biura firm znajdujących się w jednym budynku, przedsiębiorstwa z wieloma oddziałami na terenie kraju, aż po międzynarodowe korporacje. Sieci teleinformatyczne banków zapewniają niemal natychmiastowy przepływ finansów i informacji, a znaczenie sprawnej telekomunikacji w służbach ratowniczych i organów państwowych jest wręcz trudne do przecenienia. Wszystkie te zadania opierają swoją funkcjonalność na dobrze zaprojektowanej infrastrukturze sieciowej zakładanej przez specjalistyczne firmy informatyczne i telekomunikacyjne.

O kilku sieciach krótko i rzeczowo

Podział sieci można przeprowadzić z kilku poziomów, jak zasięg czy medium transmisji. Sieci komputerowe oparte na okablowaniu miedzianym (tzw. skrętka miedziana) są używane do zastosowań domowych oraz firmowych i zapewniają w większości przypadków wystarczającą prędkość przesyłu danych. Jak przekonuje nas informatyk z lubelskiej firmy Good Job Dawid Kowalski, specjalizującej się w systemach telekomunikacyjnych, znacznie wydajniejsze są sieci światłowodowe pozwalające na dużo szybszą transmisję pakietów danych, a dzięki rosnącej dostępności są również coraz częściej wykorzystywane w lokalnych sieciach. Innym typem sieci są sieci bezprzewodowe opierające się na transmisji fal radiowych i również mające zastosowania domowe i komercyjne. Przesył fal odbywa się, w dużym uproszczeniu, za pomocą routera bezprzewodowego, z zastrzeżeniem, że jest on transmiterem, a nie źródłem sygnału. Obecnie trwają już ograniczone terytorialnie testy bezprzewodowych sieci 5G w Polsce, która zapewnia dużo większą prędkość przesyłu oraz ma pozwolić na objęciem jej zasięgiem powierzchnię całego kraju. Ze względu na ograniczone ramy niniejszego artykułu możemy jedynie wspomnieć, że w znaczny sposób wpłynie to na rodzaj i jakość świadczonych usług telekomunikacyjnych, a wielu ekspertów mówi wręcz o nadchodzącej nowej erze w telekomunikacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz