Artykuł sponsorowany

Co trzeba wziąć pod uwagę przy zawodzie marynarza?

Co trzeba wziąć pod uwagę przy zawodzie marynarza?

Praca marynarza może wydawać się czymś wyjątkowym, pasjonującym i pełnym przygód. Po części tak jest, ale jednocześnie to profesja, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz trudnościami. Stąd też podejmując się tego rodzaju kariery, trzeba rozważyć kilka podstawowych kwestii i rozwiać popularne mity. Taka świadomość z pewnością pozwoli uniknąć ewentualnego przykrego rozczarowania w praktyce.

Nieobecność w domu

To pierwsza, a dla wielu osób bardzo ważna kwestia. Praca w tym zawodzie to przede wszystkim nienormowany czas pracy. Oznacza to, że kontrakty na okrętowanie mogą obejmować nawet rejs trwający kilka miesięcy. Po powrocie natomiast marynarz ma kilkutygodniowy urlop, po czym ponownie wyrusza w morze. Taki system może być szczególnie problematyczny w przypadku zakładania rodziny, wychowywania dzieci. Zdarza się, że nie ma sposobności, aby być przy swoich bliskich w najważniejszych dla nich momentach życia. Bardzo ważna jest tutaj wyrozumiałość i świadomość takich ograniczeń. Jej brak może prowadzić do powstawania konfliktów.

Nie zawsze też da się być w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Choć technologie komunikacyjne nieustannie idą naprzód, to jednak nadal są miejsca, w których dostęp do nich staje się dość utrudniony. Nierzadko wiąże się to z prędkością przesyłu danych komórkowych. Praca na statku z pewnością łączy się z tęsknotą za domem oraz najbliższymi. Nie może jednak wpłynąć na wydajność pracy marynarza, dlatego ważne, aby kandydat potrafił sobie z tym dobrze radzić.

Różnorodne obowiązki

Nie da się ukryć, że taka profesja wymaga przede wszystkim dyspozycyjności, wytrwałości, ale także dobrej kondycji fizycznej. To jednak przekłada się na wysokie zarobki, które rozpoczynają się od kwoty około 6000 złotych brutto za miesiąc. Stawka zależy od stażu, długości rejsu, ale też samego armatora. Marynarze na okrętach nie mają zbyt wiele czasu na rozrywkę, a zwłaszcza na zwiedzanie miast portowych. Nawet w czasie cumowania na pokładzie czekają liczne zadania do zrealizowania. W zależności od doświadczenia, uprawnień oraz ewentualnego uzyskanego stopnia, załoga marynarska jest oddelegowywana między innymi do prac konserwatorskich, plecenia lin, załadunku i rozładunku towaru. Zakres obowiązków może różnić się w zależności od konkretnego rejsu oraz armatora. Z pewnością więc nie można narzekać na monotonię w tego typu zawodzie.

Umiejętność komunikacji

To, że marynarz musi swobodnie posługiwać się językami obcymi, w szczególności angielskim, jest oczywiste. Nie mniejsze znaczenie ma także łatwość w nawiązywaniu relacji interpersonalnych i odnajdywania się w nowym środowisku. Każdy kontrakt, jaki można uzyskać między innymi za pośrednictwem agencji okrętowej SMT Shipping, z reguły wiąże się z koniecznością współpracy z innymi ludźmi w załodze. Umiejętność znalezienia wspólnego języka przekłada się na efektywność wykonywanych zadań oraz tworzenie przyjaznej atmosfery. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że praca na statku to przebywanie przez 24 godziny na dobę z ludźmi o bardzo zróżnicowanych charakterach. Brak kompetencji społecznych może w znacznym stopniu utrudnić wykonywanie zawodu marynarza.

Opracowanie:
Sopot, Parkowa 46
tel. 58 520 72 72
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz