Artykuł sponsorowany

Cięcie wodą - na czym polega i kiedy zdecydować się na taką usługę od firmy Yacht Construcion?

Cięcie wodą - na czym polega i kiedy zdecydować się na taką usługę od firmy Yacht Construcion?

Prawdopodobnie każdemu znane jest zjawisko drążenia szczelin w skałach przez strumień wody. Zwykle taki proces trwa latami, jednak pokazuje jaką moc i siłę ma ta ciecz. Dzięki stale rozwijającej się technologii uzyskano możliwość wykorzystania takiej właściwości wody do obróbki materiałów. W wyniku tego powstał proces cięcia wodą, który wraz z innymi usługami znajduje się w ofercie firmy Yacht Construction.

Jak wygląda proces cięcia wodą?

Cięcie wodą odbywa się dzięki uzyskaniu wysokiego ciśnienia wody, które może wynosić nawet kilka tysięcy bar, a co za tym idzie ogromnej prędkości kilkuset metrów na sekundę. Osiągnięcie tak dużych parametrów jest możliwe dzięki profesjonalnym maszynom, które konstruowane są z wyjątkowo mocnych i trwałych materiałów, a ponadto wyposażone są w specjalne pompy o dużej mocy.

Co ciekawe, zmiana energii potencjalnej w kinetyczną, czyli w uproszczeniu przekształcenie ciśnienia wody na jej prędkość, ma miejsce w momencie, gdy strumień zostaje wypchnięty przez głowicę na zewnątrz. Oznacza to, że im wyższe ciśnienie wytwarza pompa, tym uzyskana zostanie większa prędkość strumienia. W zależności od materiału, który poddajemy obróbce i przeznaczenia parametry te mogą się od siebie różnić.

W skrócie proces, jakim jest cięcie wodą, wygląda w ten sposób:

  • dzięki działaniu pompy, w zbiorniku wytwarza się wysokie ciśnienie;
  • woda zostaje zassana i trafia do dyszy;
  • ciecz kierowana jest do małego otworu, przez który zyskując prędkość, wydostaje się na zewnątrz;
  • strumień kieruje się na materiał, który umieszczony jest na przeznaczonej do tego stabilnej podstawie, zanurzonej w wodzie, w celu ograniczenia hałasu.

Ekspert z firmy Yacht Construction, zajmującej się realizacją cięcia wodą, wyjaśnia:

Warto dodać, że istnieją dwie podstawowe metody wykonania tego procesu. Pierwsza z nich to cięcie materiałów czystą wodą, co świetnie sprawdza się w przypadku materiałów miękkich, takich jak guma, miękkie gatunki drzew, czy też pianka. Drugą opcją z kolei jest cięcie wodą ze ścierniwem, zwykle w postaci garnetu, czyli naturalnego ścierniwa uniwersalnego. Dzięki wykorzystaniu tego dodatku możliwe jest cięcie twardych materiałów, czyli chociażby kamienia.

Zalety cięcia wodą

Precyzyjne cięcie wodą ma wiele zalet, a jedną z podstawowych jest z pewnością brak udziału wysokich temperatur w całym procesie obróbki. Dzięki temu, że w trakcie oddziaływania na jakikolwiek materiał, woda stale go ochładza, nie dochodzi do wzrostu temperatur, a co za tym idzie, nie występuje zagrożenie powstania odkształceń, czy też naprężeń. Kolejną ogromną zaletą jest dokładność procesu, a także bezinwazyjność, co pozwala na wykorzystanie go we wzornictwie. Nie sposób również pominąć aspekt ekologiczny, proces cięcia wodą nie wykorzystuje wiele energii, a także nie wymaga użycia substancji chemicznych, czy spalania, dzięki czemu do atmosfery ani gleby nie trafiają żadne szkodliwe czynniki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz