Artykuł sponsorowany

Choroba alkoholowa – objawy i sposoby leczenia

Choroba alkoholowa – objawy i sposoby leczenia

Uzależnienie jest zaburzeniem psychicznym, które polega na nieustannej potrzebie spożywania określonej używki. Jego przedmiotem mogą być rozmaite rzeczy, a w każdej postaci ma ono niszczący wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne uzależnionego. Wśród najczęstszych uzależnień wymienić można chorobę alkoholową, czyli alkoholizm. Dowiedz się, jak rozpoznać jego oznaki.

Cztery fazy choroby alkoholowej

Alkoholizm, jak każde schorzenie atakujące ciało i umysł, postępuje stopniowo i w każdej kolejnej fazie ulega pogłębieniu. W przypadku choroby alkoholowej specjaliści z dziedziny leczenia uzależnień wyróżniają cztery fazy choroby alkoholowej.

  1. Faza wstępna (prealkoholowa) – może trwać nawet kilka lat, a jej objawy nie odbiegają od zachowań osób zdrowych, dlatego też sam potencjalny alkoholik może ich nie zauważyć. Niepokojące jest tu uznanie picia alkoholu za szczególnie przyjemne i odprężające, traktowanie go jako środka na poprawę nastroju. Na tym etapie chory pije w samotności, ale jednocześnie podświadomie szuka do tego okazji podczas spotkań towarzyskich. Rozwija się u niego tolerancja na alkohol, przez co musi pić coraz więcej, by osiągnąć stan upojenia.
  2. Faza ostrzegawcza – pojawiają się luki pamięciowe nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Ponadto alkoholik przyspiesza tempo picia i inicjuje je w towarzystwie. Dużej zmianie ulega jego zachowanie po alkoholu. Picie odbywa się potajemnie, bez okazji, w samotności. Pojawiają się również  wyrzuty sumienia – alkoholik jest świadomy, że pije za dużo, ale nie dopuszcza do siebie myśli, że ma za tym problem.
  3. Faza krytyczna – utrata kontroli nad piciem. Nic już nie powstrzymuje chorego przed sięgnięciem po alkohol. Całe życie alkoholika zaczyna skupiać się wokół jego uzależnienia, zaniedbane zostają rodzina, praca. Chory nie dba o siebie, swój wygląd, spada też jego popęd seksualny. Nadal nie umie przyznać przed sobą, że cierpi na chorobę alkoholową. Picie odbywa się ciągle, ale przerywane jest krótką abstynencją, która ma służyć udowodnieniu, że alkoholik ma nad wszystkim kontrolę.
  4. Faza przewlekła (chroniczna) – alkoholik wyzbywa się wyrzutów sumienia i zahamowań. Jest zawsze nietrzeźwy, spada również jego tolerancja na alkohol. Następuje obniżenie funkcji intelektualnych, spowolnienie psychoruchowe, zanik uczuć wyższych, pogłębiają się zaburzenia popędu seksualnego. Każda próba wyjścia z nałogu skutkuje zespołem abstynencyjnym. Na tym etapie alkoholik może sięgać po trujące surogaty alkoholowe takie jak denaturat.

Nieleczona choroba alkoholowa może prowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest podjęcie zdecydowanych kroków, gdy zauważymy u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy. Wiele zależy tu jednak od postawy alkoholika.

Skuteczna terapia alkoholizmu

W leczeniu choroby alkoholowej konieczna jest determinacja chorego, by wyjść z uzależnienia – bez jego udziału żadna terapia nie przyniesie efektów. Leczenie alkoholizmu powinno odbywać się w profesjonalnej placówce takiej jak Ośrodek Leczenia Uzależnień „Virtus” w Białymstoku, gdzie pacjent może liczyć na pomoc specjalistów z dziedziny psychologii, psychiatrii, terapii uzależnień oraz psychoterapii. Alkoholizm to zaburzenie psychiczne i na tym gruncie przebiegać musi jego leczenie. Przyczyny uzależnienia obejmują liczne czynniki, do których zaliczamy między innymi traumatyczne dzieciństwo, niską samoocenę, brak poczucia przynależności.

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest odtrucie alkoholowe, czyli detoks. Jego główny cel to unormowanie biochemicznych funkcji organizmu i zniwelowanie negatywnego wpływu alkoholu na organizm chorego. Najczęstsze dolegliwości związane z odstawieniem to bóle głowy, drżenie rąk, ogólne osłabienie, mimowolne drgawki, wymioty, zaburzenia snu oraz lęki i psychoza. Konieczne jest zatem, aby w trakcie detoksu nad alkoholikiem czuwali specjaliści, którzy zapewnią mu bezpieczeństwo. Wśród stosowanych terapii uzależnień wymienić można implantację disulfiramu, który w przypadku spożycia alkoholu wywołuje objawy zatrucia, lub zawierającego go Anticolu. Odwyk może przebiegać również przy wsparciu leczenia farmakologicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz