Artykuł sponsorowany

Chcę kupić konia, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze wierzchowca

Chcę kupić konia, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze wierzchowca

Każdy miłośnik koni oraz jeździectwa prędzej czy później zapragnie posiadać swojego własnego wierzchowca. Nic w tym dziwnego – można dzięki temu zbudować piękną reakcję ze zwierzęciem oraz częściej trenować. Jednak przed zakupem konia trzeba zadać sobie wiele pytań oraz, co ważniejsze,  znaleźć na nie dobre odpowiedzi. Na co zwrócić uwagę podczas kupna konia?

Określenie potrzeb

Wybór odpowiedniego wierzchowca uzależniony jest od wielu czynników, a sama decyzja niezwykle ważna – w końcu wiążemy się ze zwierzęciem na kilka, a nawet kilkanaście lat. Dobrym rozwiązaniem jest też dzierżawa konia, tak, aby móc przetestować siebie w roli opiekuna konia i sprawdzić, czy w naszym życiu jest w ogóle miejsce dla niego. Pamiętajmy, że posiadanie wierzchowca to nie tylko cudowne przejażdżki, ale też wiele obowiązków, w tym leczenie konia, jeśli zajdzie taka potrzebna. Jeśli jednak wszelkie testy wypadną pozytywnie i jesteśmy pewni swego to można zabrać się za poszukiwania odpowiadającego nam wierzchowca do kupienia.

Poszukiwania warto zacząć od zastanowienia się, po co nam ten koń – czy pragniemy startować w konkursach ujeżdżania, czy marzą się nam zawody w skokach przez przeszkody, a może po prostu do rekreacji. Nie każde zwierze będzie nadawało się do wybranej przez nas dyscypliny, więc warto poczytać o rasach koni, aby dowiedzieć się, jakie mają predyspozycje oraz charakter lub podpytać bardziej doświadczonych znajomych.

Kiedy mamy już trop, co do odpowiedniej rasy konia, przychodzi czas na decyzję co do wieku. Jest to niezmiernie ważna kwestia – młody i niedoświadczony jeździec powinien postawić raczej na starsze zwierzęta. W branży określa się je jako „profesorów”, czyli konie z doświadczeniem: opanowane, cierpliwe, nie raz stają się nauczycielami dla swoich jeźdźców. Doświadczeni jeźdźcy mogą wybrać konia młodszego, gdyż będą oni w stanie ułożyć konia „pod siebie”.

Z wizytą w stajni

Kiedy już znajdziemy „tego jedynego”, konieczne trzeba wybrać się na rekonesans w terenie. Poznanie naszego potencjalnego podopiecznego jest kluczowe dla ostatecznej decyzji – nie należy działać pochopnie i podejść do sprawy rzetelnie. Konia, którego planujemy kupić trzeba poznać. W tym celu warto poobserwować zwierzę na pastwisku, jak się zachowuje na padoku i w boksie, koniecznie trzeba wypytać właściciela o jego narowy, pochodzenie oraz przebyte choroby.

Warto też poprosić o możliwość przejażdżki na padoku lub w miarę możliwości w terenie. Dzięki temu łatwo sprawdzić, czy „dogadamy się” z koniem i czy nie jest lękliwy lub zbyt narowisty. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kogoś bardziej doświadczonego lub wręcz profesjonalisty, który pomoże ocenić czy koń jest wart zakupu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji niezbędna będzie obecność lekarza weterynarii, który pomoże ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Badania przed kupnem konia oferuje m.in. gabinet weterynaryjny Vet-Service.

Przede wszystkim stosuje się w tym celu badanie TUV polegające na oględzinach kończyn, grzbietu, oczu oraz zębów, a także przyjrzeniu się zwierzęciu w ruchu na różnym podłożu i próby zginania. Weterynarz może też wykonać pomocnicze zdjęcia RTG oraz USG ścięgien, aby ocenić, czy koń nie miał poważniejszych urazów lub nie był ochwacony. Dzięki tym zabiegom będziemy mieć pewność, że kupujemy zdrowego konia. Badanie konia przed zakupem warto wykonać pomimo dość wysokiej ceny – jest to swego rodzaju inwestycja, bo może nas to uchronić przed dużo bardziej kosztownym leczeniem w przyszłości.

Opracowanie:
Żarki, marsz. Piłsudskiego 9
tel. 507 107 704
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz