Artykuł sponsorowany

Cechy ogrodu w stylu angielskim? - Mar-Tom Tomasz Ciołek

Cechy ogrodu w stylu angielskim? - Mar-Tom Tomasz Ciołek
W jakim stylu zaprojektować ogród? Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz, to mamy dla Ciebie ciekawą propozycję, a mianowicie ogród w stylu angielskim. Jest on naturalny, więc nie znajdziesz w nim równo przystrzyżonych klombów. Na dodatek będziesz miał okazję delektować się jego widokiem, bo tak urządzony ogród nie wymaga za wiele pielęgnacji. Na bazie doświadczeń firmy Mar-Tom przedstawiamy krótką charakterystykę stylu angielskiego.

Jakie rośliny sadzimy w ogrodzie angielskim?

Opieramy się na rodzimych gatunkach roślin, które będą dobrze rosły w grupach. Unikamy więc jakichkolwiek odmian egzotycznych, bo nie będą one kolorystycznie współgrać z miejscową florą. Urządzając zieleń, bazujemy na zasadzie piętrowego układu roślinności, więc powinny się w nim znaleźć zarówno krzewy, pnącza, jak i byliny. Niskie rośliny umieszczamy pod krzewami, a te z kolei mają rosnąć pod drzewami. Najpopularniejszymi krzewami rosnącymi w tego typu ogrodach są róże, cis, jaśminowiec oraz budleja Dawida. Obowiązkowymi roślinami pnącymi będą zaś bluszcz pospolity, dzikie wino, hortensja pnąca i powojnik. Wśród bylin nie może zaś zabraknąć macierzanki piaskowej, goździka drobnołuskowego, rdestu pokrewnego i rozchodnika.

Jak wygląda trawnik?

Angielski trawnik wszystkim kojarzy się z nienagannie przyciętym zielonym dywanem. Jednak jak wyjaśnia nam specjalista od zakładania ogrodów z firmy Mar-Tom:

W ogrodzie angielskim króluje przede wszystkim naturalność, więc nie musimy aż tak wiele uwagi przywiązywać do pielęgnacji trawników. Bazujemy raczej na niewielkich, zacienionych trawnikach, które będą bardziej przypominać naturalną łąkę, niż rozległą i nisko przystrzyżoną murawę.

Pozostałe cechy ogrodu angielskiego

Ogród na pierwszy rzut oka ma wyglądać na lekko dziki i to jest największe wyzwanie dla osób zajmujących się urządzaniem terenów zielonych. Zawsze najtrudniej jest zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby nie było w niej widać ludzkiej ingerencji. Taki uporządkowany naturalny chaos wymaga oczywiście trochę czasu, bo rośliny muszą się odpowiednio rozrosnąć. Ogrodzeniem powinien więc być naturalny żywopłot. Ogrodowe alejki mają przypominać leśne ścieżki, więc wskazane jest, aby były kręte i pokryte żwirem.

Z dodatków obowiązkowe jest oczko wodne lub fontanna oraz ławeczki. Wyjątkowy styl ogrodu będą też doskonale podkreślały wyrastające prosto z ziemi rzeźby, które będą sprawiać wrażenie bardzo starych. Nie należy też zbyt dużo uwagi poświęcać na korygowanie wszelkich nierówności terenu, przecież ma być jak najbardziej naturalnie.

Opracowanie:
Gorzuchowo 6
tel. 609 040 389
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz