Artykuł sponsorowany

Budowa mostów i wiaduktów w ofercie firmy Erable – co warto wiedzieć o betonach lekkich wysokiej wytrzymałości?

Budowa mostów i wiaduktów w ofercie firmy Erable – co warto wiedzieć o betonach lekkich wysokiej wytrzymałości?

Mosty to konstrukcje budowlane o znaczeniu strategicznym. Dlatego też podczas ich wznoszenia wykorzystuje się jedynie najtrwalsze i najnowocześniejsze dostępne na rynku materiały. Jednym z nich jest tzw. lekki beton wysokiej wytrzymałości, który z technicznego punktu widzenia ma nad standardowymi mieszankami wiele istotnych zalet. Z jakimi informacjami na jego temat warto się zapoznać? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają specjaliści od budownictwa inżynieryjnego!

Beton lekki wysokiej wytrzymałości, czyli co?

Biorąc pod uwagę dane statystyczne, lekki beton wysokiej wytrzymałości to materiał coraz częściej wykorzystywany przede wszystkim do budowy mostów oraz wiaduktów. Taki stan rzeczy ma oczywiście swoje uwarunkowania praktyczne i techniczne. Cechę charakterystyczną tego typu mieszanek stanowi fakt, że ich gęstość w stanie suchym nie przekracza 2000 kg/m3. Beton lekki stosuje się wszędzie tam, gdzie ważną rolę odgrywają sprawy związane zarówno z uzyskaniem niskiej przewodności cieplnej, jak i dobrej izolacji dźwiękowej.

Jak podkreślają doświadczeni fachowcy z firmy Erable, beton lekki wysokiej wytrzymałości – jako jeden z niewielu dostępnych obecnie materiałów – pozwala na zmniejszenie przekrojów poszczególnych elementów mostu, a to z kolei przekłada się na odciążenie konstrukcji. Doskonała wytrzymałość połączona z lekkością daje również możliwość tworzenia nie tylko coraz odważniejszych, ale przede wszystkim coraz większych projektów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie wady ma beton lekki wysokiej wytrzymałości?

Specjalistom z branży budowlanej nie udało się jeszcze opracować materiału, który charakteryzowałby się wyłącznie zaletami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku betonu lekkiego wysokiej wytrzymałości. Za największą wadę tej technologii uważa się m.in. wysokie koszty produkcji mieszanek, które wynikają m.in. z bardzo skomplikowanego procesu produkcyjnego.

Niemniej jednak doświadczenia wykonawców, którzy pracowali z betonami tego typu, jasno wskazują, że wstępnie wyższe koszty całej inwestycji szybko równoważone są oszczędnościami wynikającymi z mniejszego zużycia stali zbrojeniowej i sprężającej oraz redukcję kosztów uzyskaną przez zastosowanie mniejszych fundamentów i smuklejszych, podpór. Co natomiast z najważniejszym z parametrów, czyli z wytrzymałością? Jak słusznie zaznaczają fachowcy z firmy Erable, jest ona uzależniona od 3 głównych czynników. Mowa tutaj o wytrzymałości matrycy i kruszywa grubego oraz procentowym rozkładzie tych składników w objętości mieszanki.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz