Artykuł sponsorowany

Brodawki wirusowe - jak się ich pozbyć?

Brodawki wirusowe - jak się ich pozbyć?

Z problemem brodawek wirusowych do czynienia ma spora część społeczeństwa. Niektórzy przechodzą zakażenie wirusem HPV bezobjawowo, inni zaś męczą się z uporczywymi zmianami skórnymi. Czym jest to spowodowane? Do końca nie wiadomo, jednak prawdopodobnie ma to związek z osłabionym systemem immunologicznym niektórych osób. W tym artykule poznasz sposoby walki z brodawkami oraz miejsca, gdzie możesz szukać pomocy!

Czym są brodawki wirusowe?

Są to zmiany skórne w postaci grudek i narośli skórnych. Ich powodem jest zakażenie skóry ludzkim  wirusem brodawczaka  HPV (human papilloma virus), przenikającym skórę w miejscach drobnych skaleczeń, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona wilgotna, dlatego najczęściej chorują osoby korzystających z basenów, szatni sportowych i innych miejsc publicznego użytku. Brodawki wirusowe mają  wiele odmian, jednak najczęściej zmiany skórne powodowane są przez HPV1 oraz HPV2. Na początku zmiana może być niewielka, jednak nieleczona z czasem coraz bardziej się powiększa, a nawet może przekształcić się w nowotwór typu HPV16, HPV30.

Wirus HPV jest organizmem żywym, który może rozmnażać się wyłącznie wewnątrz innej żywej komórki. Po wniknięciu do naskórka, zanim infekcja skóry doprowadzi do deformacji i utworzenia się widocznej zmiany, następuje kilkumiesięczny okres inkubacji.

Wyróżniamy dwa różne rodzaje brodawek na stopach:

  • brodawki typu myrmecja – mają zwykle postać pojedynczych grudek dobrze wyczuwalne palpacyjnie, twarde, sięgają głęboko w obręb skóry, tkliwe oraz mają tendencje do powiększania się,
  • brodawki mozaikowe - mają postać grupy małych, powierzchownych, często zlewających się grudek tworzących układ mozaikowy, nie sięgają w głąb.

Jak walczyć z brodawkami?

Generalnie leczenie brodawek wirusowych jest bardzo trudne, są one uporczywe i nie dają się tak łatwo usunąć, jak tego oczekujemy. Mamy na to kilka sposobów: Pierwszym z nich jest udanie się do podologa, który wykona zabiegi kwasami. Pozwolą one złuszczać zajęty chorobowo naskórek i stopniowo pozbywać się zmian. Jest to dosyć czasochłonny proces, jednak najbardziej skuteczny.

Co więcej, podolog może wykonać również zabieg kriochirurgii zmian, czyli wymrażania ciekłym azotem. Na czym ten zabieg polega? Jest to zamrażanie zajętych komórek naskórka, gdzie po pewnym czasie wytwarza się bąbel. Po około 2 tygodniach powinien on odpaść razem ze zmianą. Czasami zabieg wymaga kilkukrotnego powtarzania.

Godnym polecenia gabinetem podologicznym jest gabinet leczniczy Ochota na Zdrowie prowadzony przez podologa  Julię Podgórską (www.podolog.net.pl).

Kolejnym sposobem leczenia kurzajek jest elektrochirurgia, czyli wypalanie prądem. W porównaniu do kriochirurgii jest to zabieg bardziej bolesny, jednak nie wymaga znieczulenia. Zazwyczaj łączy się go z leczeniem farmakologicznym, które wzmocni system immunologiczny chorego. W przypadku większych zmian stosuje się również zabieg wypalania laserem. Zazwyczaj wykonuje się go po miejscowym znieczuleniu, gdyż jest on bardzo bolesny.

Każdy sposób leczenia brodawek jest skuteczny, a czas leczenia  zależy od stopnia zaawansowania zakażenia naskórka wirusem HPV.

Domowe sposoby na brodawki

Jak pewnie słyszałeś od znajomych, istnieją również domowe sposoby walki z kurzajkami. Jednak nie warto ich stosować, gdyż czasem mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Wśród nich można wymienić okłady ze skórki cytryny zamoczonej w occie, glistnik (jaskółcze ziele), olejek z drzewa herbacianego, wypalanie zapałką oraz skórka z banana. Na pewno są to mało skuteczne metody, które bardzo rzadko radzą sobie ze zmianami. Czasami powodują tylko namnażanie się nowych.

W celu zapobiegania brodawkom wirusowym (nawet, jeśli zaraziłeś się wirusem HPV) powinieneś stosować zbilansowaną dietę, która obfituje w kwasy omega 3 oraz witaminy, które wzmacniają system odpornościowy. Ponadto ważna jest odpowiednia ilość snu oraz regularna aktywność fizyczna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz