Biuro Rachunkowe "VENA": Czym jest ewidencja środków trwałych i kto musi ją prowadzić?
Ewidencja środków trwałych obejmuje materialne elementy majątku firmy, które wykorzystywane są przez nią do prowadzenia działalności. Środkami trwałymi mogą być zatem ruchomości czy też nieruchomości. Kiedy jednak istnieje obowiązek prowadzenia dla nich odrębnej ewidencji i z czego się ona składa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w dalszych częściach artykułu.
Czym są środki trwałe?
Definicję środków trwałych podaje ustawa o PIT, która stanowi, że środkami trwałymi są składniki rzeczowe przedsiębiorstwa, będące aktywami. Muszą one zatem być własnością lub współwłasnością firmy, mogą być nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, a także powinny być kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania. O środku trwałym mówi się również wtedy, kiedy dana wartość materialna będzie wykorzystywana przez firmę minimum przez okres jednego roku.
Jeśli chodzi o przykłady środków trwałych, zalicza się do nich budynki, lokale użytkowe, środki transportu, urządzenia techniczne i maszyny, obiekty inżynieryjne, a nawet inwentarz żywy. Według Klasyfikacji Środków Trwałych są nimi także narzędzia i przyrządy oraz same grunty. Środkiem trwałym firmy jest też wyposażenie biur, linie produkcyjne i sprzęt komputerowy.
Kto musi prowadzić ewidencję środków trwałych?
Prowadzenie ewidencji środków trwałych jest ważne po to, by móc zaliczyć amortyzacje do kosztów prowadzenia działalności. Taką ewidencję muszą zatem prowadzić podatnicy zarówno rozliczający się na podstawie księgowości pełnej (księgi rachunkowe i sprawozdania finansowe roczne), jak i księgowości uproszczonej (księgi przychodów i rozchodów lub ryczałt ewidencjonowany). Jest to zatem ważne dla osób fizycznych, przedsiębiorstw w spadku, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich itd.
Sama ewidencja może mieć zarówno postać papierową, jak i może być prowadzona w programie księgowym. Wypełnianie jej nie jest jednak tak proste, jakby mogło się wydawać. Istotne jest bowiem określanie początkowej wartości środka trwałego, określanie ulepszeń ŚT, wyznaczanie trwałych odłączeń części składowej od ŚT, określanie środków trwałych o niskiej wartości, a także określanie czynników wpływających na obniżenie wartości ŚT. Najlepiej taką ewidencję powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów. Polecane jest Biuro Rachunkowe "VENA" Wioletty Ulenberg, które działa w Elblągu.
Elementy ewidencji środków trwałych
Jak już wspomniano, ewidencja środków trwałych może mieć postać papierową lub cyfrową. Ważne jest klarowne jej prowadzenie oraz wykonywanie zapisów w porządku chronologicznym. W samej ewidencji muszą zawsze znajdować się następujące dane:
liczba porządkowa zapisu,
data nabycia ŚT,
data przyjęcia do używania,
dokument stwierdzający nabycie,
symbol ŚT według klasyfikacji,
wartość początkowa,
stawka amortyzacyjna,
kwota odpisu amortyzacyjnego,
zaktualizowana wartość początkowa,
zaktualizowana kwota odpisów amortyzacyjnych,
wartość ulepszenia zwiększająca wartość początkową,
data likwidacji/zbycia,
przyczyna likwidacji/zbycia.
Oferta biura rachunkowego "VENA"
Biuro Rachunkowe "VENA" to miejsce, gdzie właściciele firm mogą bezpiecznie powierzyć swoje dokumenty i zyskać fachową pomoc w rozliczaniu podatków oraz prowadzeniu spraw kadrowych. Usługi VENA obejmują prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, ksiąg handlowych oraz ewidencji środków trwałych i wyposażenia. Biuro zajmuje się również sporządzaniem deklaracji podatkowych (PIT, CIT, VAT), sprawozdań finansowych, dokumentacji i rozliczeń z ZUS. Dodatkowo, Biuro Rachunkowe "VENA" specjalizuje się w rozliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego oraz obsłudze kadrowej i płacowej firm. Klienci biura mogą liczyć także na reprezentowanie ich interesów w różnych instytucjach, takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Dlatego też warto skorzystać z usług VENA, aby uniknąć kłopotów związanych z kosztownymi błędami podatkowymi czy trudnościami kadrowymi.