Artykuł sponsorowany

Biuro Rachunkowe TiKK: Kogo dotyczy obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych?

Biuro Rachunkowe TiKK: Kogo dotyczy obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych?

Sprawozdania finansowe przedsiębiorstw służą zobrazowaniu sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego w danym roku i są istotne dla ich właścicieli, zarządów i otoczenia zewnętrznego. Obowiązek ich sporządzania nie dotyczy wszystkich firm. O tym, które podmioty są do tego zobowiązane mówią przepisy ustawy o rachunkowości.

Czemu służy sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to rodzaj raportu przedstawiającego w ściśle określonej formie sytuację finansową i wynik rachunkowy firmy. Dotyczy ono roku obrachunkowego, a jednostki zobowiązane mają 3 miesiące po zakończeniu roku obrachunkowego na sporządzenie sprawozdania. Najczęściej rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem podatkowym i w tym przypadku termin sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego to 31 marca roku następnego. Sprawozdanie przygotowuje się w języku polskim i w walucie polskiej, a od stycznia 2020 roku w postaci elektronicznej. Sprawozdanie muszą podpisać wszyscy członkowie zarządu jednostki w formie elektronicznej, czyli np. podpisem certyfikowanym czy profilem zaufanym. Tryb jego sporządzania określają rozdziały 5 i 6 ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe jest istotną informacją dla właścicieli i zarządzających podmiotem o jego sytuacji i stanowią podstawę do podejmowania krótko i długo falowych decyzji. Nie mniej ważne sprawozdanie finansowe jest dla kontrahentów jednostki (banki, ubezpieczalnie, wierzyciele) i administracji państwowej, w tym skarbowej. O ważności tych swoistych raportów rocznych świadczy fakt, że prawo wymaga, aby były one przekazywane do rejestrów sądowych i do organów skarbowych (osoby fizyczne).

Kto składa sprawozdania finansowe i jakie są ogólne zasady?

Obowiązek składania pełnych raportów z działalności firmy w postaci sprawozdań finansowych dotyczy z urzędu wielu rodzajów podmiotów (takich jak: spółki kapitałowe, duże spółki osobowe i jednoosobowa działalność gospodarcza). Są również podmioty, które dobrowolnie wybierają jako sposób rozliczania księgi rachunkowe i prowadzą je zgodnie z ustawą o rachunkowości, aczkolwiek takich podmiotów jest mało. Zgodnie z unijną dyrektywą 2013/34/UE, pkt 9 sprawozdanie finansowe winno być sporządzane z zachowaniem zasady ostrożności, w sposób, prawdziwy i rzetelny. Stan aktywów i pasywów jednostki, jej sytuacja finansowa oraz wynik finansowy muszą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości dokument ten musi zawierać kilka elementów. Ich ilość i zakres zależy od rodzaju przedsiębiorstwa i jego wielkości mierzonej stanem zatrudnienia, obrotami i kwotą sumy bilansowej. Najczęściej sprawozdanie finansowe musi zawierać co najmniej: wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową w której uszczegóławia się i opisuje dane zawarte w zestawieniach liczbowych (bilans, rachunek zysków i strat). Bilans sporządzany jest na dzień kończący dany rok i poprzedni rok obrotowy. W rachunku zysków i strat wykazywane są przychody, koszty, zyski i straty oraz obciążenia wyniku finansowego za dany rok obrotowy i rok go poprzedzający. Nawet z takiego pobieżnego przedstawienia tematu sprawozdania finansowego można się zorientować, że jego przygotowanie i sporządzenie jest rzeczą bardzo złożoną i trudną, wręcz niemożliwą do wykonania dla osób nie zajmujących się księgowością, podatkami finansami i prawem na co dzień. Dlatego sporządzenie sprawozdania finansowego, tak jak i prowadzenie ksiąg handlowych jednostki, należy powierzyć specjalistom, najlepiej posiadającym duże doświadczenie w tej materii, na przykład takim jak Biuro Rachunkowe TiKK, które działa już od 30 lat.

O ważności prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego świadczy również to, że dla większych podmiotów istnieje wymóg kontroli ich poprawności przez niezależnych, zewnętrznych audytorów. Nie dziwi to jeśli jesteśmy świadomi, że sprawozdania finansowe to podstawowy dokument przy analizie firmy prowadzonej w wypadku ubiegania się przez firmę o kredyt, leasing, kredyt kupiecki, czy też przy sprzedaży firmy.

Oferta Biura Rachunkowego TiKK

Biuro Rachunkowe TiKK to firma świadcząca kompleksowe usługi księgowe dla firm z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i okolic Trójmiasta. Podejście do wykonywanych zadań i rzetelność zyskują zaufanie klientów poszukujących wsparcia w zakresie księgowości. Biuro świadczy obsługę rachunkową różnej wielkości firm, a także pomoc w uzyskaniu kredytów i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy leasingu. Biuro rachunkowe prowadzi również dokumentację pracowniczą, sporządza listy płac oraz nalicza składki ZUS. Zakres usług i ich koszt dostosowane są do potrzeb Klienta. Biuro oferuje możliwość odbioru dokumentów z siedziby Klienta.

Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Kossaka 6a lok. 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz