Artykuł sponsorowany

Biuro rachunkowe Ewa&Ewa| O księgowości JDG słów kilka

Biuro rachunkowe Ewa&Ewa| O księgowości JDG słów kilka

Skala wzrostu dotycząca zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych jest w Polsce bardzo wysoka już od kilku lat. Nic zatem dziwnego, że wiele biur rachunkowych przygotowało ofertę nie tylko obsługi księgowej małych przedsiębiorstw oraz dużych spółek, ale także osób fizycznych prowadzących JDG. Na czym ona zatem polega? O tym można dowiedzieć się na przykładzie propozycji Biura Usług Księgowo Ubezpieczeniowo-Finansowych Ewa&Ewa.

Na czym polega księgowość JDG?

Osoby zastanawiające się nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej często pytają księgowych o to, czy w ich przypadku należy prowadzić rachunkowość w podobnym zakresie, jak w przypadku małych firm czy dużych spółek. Odpowiedź jest zawsze taka sama: właściciele JDG są zobowiązani do uiszczania danin ZUS i US, a to wiąże się z koniecznością przyjęcia odpowiedniego ustroju podatkowego. W związku z wysokością przychodów jednoosobowych działalności gospodarczych, takie mikroprzedsiębiorstwa rozliczają się na ogół w ramach księgowości uproszczonej. Odbywa się to z wykorzystaniem jednego z dwóch narzędzi ewidencjonowania podatków:

  1. Ryczałtu ewidencjonowanego – podatek obliczany jest wedle przychodu i bez możliwości jego zmniejszenia o koszty uzyskania. Wynosi on od 2% do 17% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

  2. Ksiąg przychodów i rozchodów (KPiR) – podatek obliczany jest albo według tzw. podatku liniowego, albo według skali podatkowej. W tym wypadku przychody pomniejszone są o ponoszone koszty, a zaliczki na podatek dochodowy obliczane są od dochodu (przychód - koszty = dochód).

Dodać warto, że do powinności właściciela JDG zalicza się także opłacanie między innymi składek zdrowotnych i społecznych (emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolne chorobowe). Rozliczanie, czy to ryczałtu, czy KPiR nie należy zatem do zadań prostych i lepiej korzystać z kompleksowej obsługi księgowej takiej firmy jak BUKUF Ewa&Ewa z Żywca.

Jak wygląda obsługa księgowa JDG?  

Obsługa księgowa jednoosobowej działalności gospodarczej nie różni się znacznie od tej oferowanej dla spółek rozliczających się w ramach KPiR. Odmienna jest tylko ilość przekazywanych dokumentów księgowych, a zwłaszcza kosztowych. Takie biura rachunkowe jak BUKUF Ewa&Ewa są zatem gotowe na wykonywanie między innymi następujących działań:

  • pomoc w zakładaniu JDG,

  • prowadzenie ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR),

  • wyliczanie wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego lub zaliczki na podatek dochodowy PIT,

  • prowadzenie ewidencji wyposażenia, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,

  • prowadzenie ewidencji zakupu i sprzedaży VAT,

  • wystawianie deklaracji VAT,

  • rozliczanie faktur sprzedażowych i płacowych,

  • rozliczanie  dowodów księgowych,

  • dbanie o zgłoszenie JDG do ulg (np. ulga na start, preferencyjne składki, Mały ZUS).

Ponadto obsługa księgowa JDG może dotyczyć spraw kadrowo-płacowych (np. rozliczanie pracowników, zleceniobiorców), reprezentacji klienta podczas kontroli skarbowych, a także przedstawicielstwa w ZUS i US. Taką kompleksową pomocą objęci są właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy podjęli współpracę z biurem BUKUF Ewa&Ewa. Gwarantuje ono nawet kooperację w 100% zdalną, czyli księgowość elektroniczną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz