Artykuł sponsorowany

Badanie KTG – kontrola zdrowia dziecka w łonie matki

Badanie KTG – kontrola zdrowia dziecka w łonie matki

Przez 9 miesięcy każda przyszła mama zastanawia się, jak będzie wyglądał jej świat po przyjściu na świat dziecka, które nosi w brzuchu. Z tym etapem związana jest także szczególna troska o zdrowie maleństwa. Zdrowe odżywianie, dbanie o aktywność fizyczną i prowadzenie regularnych kontroli u lekarza prowadzącego ciąże to podstawowe elementy, które zagwarantują stabilność procesu wzrastania płodu. Jednym z badań prowadzonych w celu otrzymania szczegółowych informacji o zdrowiu nienarodzonego dziecka jest KTG. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować?

Pomoc lekarza ginekologa

Dowiadując się o zajściu w ciążę, wiele kobiet natychmiastowo umawia się na wizytę u zaufanego lekarza ginekologa, aby sprawdzić stan zdrowia rozwijającego się nowego życia. W trakcie ciąży na przyszłą mamę czeka wiele badań oraz regularnie prowadzonych kontroli. Dobrze już na początku wybrać zaufaną i doświadczoną osobę, która przeprowadzi kobietę przez proces ciąży. 

Kobiety szukające lekarza położnego i mieszkające w Bolesławcu, mogą korzystać z usług ginekologa Lecha Kukuły, który prowadzi Gabinet Lekarski Ginekologiczny i USG. W tym prywatnym gabinecie ginekologicznym prowadzone są zabiegi z zakresu profilaktyki, leczenia oraz konsultacji. Pacjentki mogą liczyć na wieloletnie doświadczenie doktora Kukuły.

Kiedy i jak przeprowadza się KTG

KTG jest jednym z badań prowadzonych w celu przeprowadzenia kontroli nad prawidłowym rozwojem dziecka w łonie matki. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie przebiegu ciąży oraz wyłapanie ewentualnych anomalii. Pozwala szczegółowo śledzić czynność serca dziecka, a także skurcze macicy. Dzięki temu lekarz dowiaduje się istotnych detali na temat funkcjonowania i rozwoju płodu.

Badanie nie jest bolesne i nie jest inwazyjne, więc nie powoduje dyskomfortu u przyszłej mamy. Aby je przeprowadzić, lekarz zakłada dwa pasy zawierające czujniki. Pierwszy pas przekazuje informację o rytmie serca dziecka, drugi natomiast pokazuje skurcze macicy.

To badanie wykonuje się w ostatnim etapie ciąży, czyli w okolicach terminu porodu, a nawet w trakcie samego porodu. W wyjątkowych sytuacjach można przeprowadzić je wcześniej, czyli po 25 tygodniu ciąży.

Przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym  badanie KTG trwa zazwyczaj około 30 minut. Gdyby pojawiły się niepokojące sygnały lub doktor poświęcił więcej czasu na wyjaśnienia dla pacjentki, może ono nieznacznie się wydłużyć. Ostatecznie może trwać do godziny. W tym czasie ginekolog-położny wyciąga wnioski z przedstawianych przez urządzenie informacji. Przekazuje i tłumaczy je przyszłej mamie.

Wyniki badania KTG          

Uderzenia serca liczone na minutę to wskaźnik, jaki jest oceniany w badaniu. Maszyna rejestruje więc średnią częstotliwość bicia serca. Wynik badania, który wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie narządu serca płodu to od 110 do 150 uderzeń serca na minutę.

Gdyby liczba uderzeń była niższa, niż dolna granica wskazuje to na bradykardię, czyli zwolniony rytm serca. Drugie ekstremum to wynik ponad 150 uderzeń nazwany tachykardią, czyli częstoskurcz serca. W razie znalezienia nieprawidłowości, ginekolog podejmuje stosowne leczenie.

Nie należy jednak zawsze martwić się, jeśli wynik badania będzie wychodził poza podaną normę. Czasem ze względu na nieprawidłową pozycję podczas badania lub chwilowy ucisk żyły głównej czy pępowiny płodu badania mogą nie przekazywać realnego stanu. Dlatego też w trakcie prowadzenia badania lekarz powinien zalecić pacjentce ułożenie się w pozycji na lewym boku. Dzięki temu odczyt będzie prawidłowy.

Kardiotokografia jest badaniem Finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest ono zatem bezpłatne dla wszystkich przyszłych mam, które są objęte nieodpłatną opieką medyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz