Badania profilaktyczne dla kobiet – co warto wiedzieć?

Badania profilaktyczne dla kobiet – co warto wiedzieć?

Regularne badania profilaktyczne dla kobiet umożliwiają wczesne wykrycie wielu chorób. Dlatego nie lekceważ swojego zdrowia i znajdź czas na badania profilaktyczne. Poznaj ich rodzaje. Jakie badania przeprowadza się u kobiet z przedziału wiekowego 20-30+, a jakie u kobiet po 40-50. roku życia? Sprawdzamy w naszym artykule!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Badania profilaktyczne dla kobiet 20+ i 30+

Kobiety po 20. roku życia powinny mieć skierowanie na badania profilaktyczne w zakresie RTG klatki piersiowej, lipidogramu, pomiaru ciśnienia tętniczego, cytologii, kontroli stomatologicznej czy morfologii i OB.

Badania profilaktyczne kobiet 30+ to przede wszystkim USG przezpochwowe narządów rodnych, kontrola wzroku u okulisty, lipidogram, cytologia, badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego czy kontrola u dentysty co najmniej raz na 6 miesięcy.

Badania profilaktyczne dla kobiet 40+ i 50+

Do profilaktycznych badań lekarskich dla kobiet po 40-tce zaliczają się:

  • RTG klatki piersiowej i gastroskopia,

  • badanie poziomu hormonów tarczycy,

  • EKG,

  • USG przezpochwowe narządów rodnych,

  • USG piersi,

  • mammografia,

  • lipidogram – frakcje, trójglicerydy, cholesterol,

  • sprawdzanie wzroku u okulisty – badanie dna oka czy ciśnienia śródgałkowego,

  • badania profilatyczne (morfologia, badanie moczu czy poziomu glukozy we krwi), cytologia i badanie ginekologiczne,

  • samobadanie piersi,

  • badania stomatologiczne – w tym czyszczenie zębów z osadu.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne kobiet 50+, to wskazane jest raz na 10 lat badanie densytometryczne, a więc gęstości kości. Dobrze jest wykonać również kolonoskopię, a więc badanie endoskopowe jelita grubego – najlepiej 1 na 5 lat. Raz na kilka lat powinno się przeprowadzać oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi, a 1 na 2 lata – mammografię. Co roku zalecane jest badanie poziomu hormonów tarczycy oraz badanie ginekologiczne i cytologia wraz z USG. 1 do roku wykonuje się elektrokardiogram, lipidogram czy badanie okulistyczne czy stomatologiczne.

Jakie są profilaktyczne badania lekarskie dla kobiet w każdym wieku?

Od 18. roku życia kobiety powinny dokonywać regularnego pomiaru masy ciała i wzrostu. W ten sposób wylicza się wskaźnik masy ciała (BMI) i mierzy się obwód pasa. Pomaga ono w ustaleniu ilości tłuszczu w organizmie. Umożliwia także stwierdzenie nadwagi.

Podstawą zdrowego stylu życia powinny być:

  • aktywność fizyczna,

  • spożywanie systematycznych posiłków,

  • przyjmowanie płynów,

  • suplementacja witaminy D.

Ważne, aby oglądać dokładnie swoją skórę i reagować w przypadku znalezienia zmian skórnych. Wówczas pomocna będzie wizyta u dermatologa w przychodni specjalistycznej. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Wskazana jest wówczas wideodermatoskopia. Wtedy ustala się, czy znamię może się rozwinąć w coś poważniejszego.

Do rodzajów badań profilaktycznych zaliczają się także szczepienia na przykład przeciwko grypie. Przed pierwszym kontaktem seksualnym czy do 26. roku życia dobrze jest, abyś się zaszczepiła przeciwko HPV. Jest to ludzki wirus brodawczaka.

Badania ogólne a guz piersi

Istnieją różne sposoby badań ogólnych i piersi. Po 18. roku życia każda kobieta powinna badać piersi co najmniej 1 w miesiącu. Najlepszy czas to między 6 a 9 dniem cyklu. Można je wykonać:

  • przed lustrem,

  • pod prysznicem,

  • w pozycji leżącej.

W tym celu unieś ręce do góry. Następnie zwróć uwagę na symetrię, kształt biustu i pachowych dołów. Zwróć uwagę na brodawki i otoczki brodawkowe, a także na skórę. Przebarwienia czy wydzielanie się z brodawek płynu może być alarmujące. Pojawienie się stwardnienia czy guzka w obszarze piersi wymaga wizyty u specjalisty. USG piersi to druga metoda ich badania. Polecane jest kobietom do 40. roku życia. Przeprowadza się je najczęściej w pierwszej połowie cyklu miesięcznego. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Kobietom po 40. roku życia poleca się badanie mammograficzne piersi. Pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

O zdrowie należy dbać w każdym wieku i nie ignorować objawów, jakie wysyła nam nasz organizm. Nasze...
Założona przez nas poradnia chirurgii naczyniowej i ogólnej Salus Aegroti prowadzi konsultacje dla...