Artykuł sponsorowany

Badania dla kierowców wykonywane w poradni medycyny pracy

Badania dla kierowców wykonywane w poradni medycyny pracy

Użytkowanie poszczególnych pojazdów na drogach publicznych w większości przypadków wymaga od ich kierowców uzyskania stosownych uprawnień. Oprócz kluczowych przy ich otrzymywaniu egzaminów państwowych, istotne jest również przeprowadzenie badań lekarskich. Wykonać je można m.in. w poradniach medycyny pracy, których oferta jest również przeznaczona dla kierowców zawodowych.

Kiedy badania lekarskie dla kierowców są obowiązkowe?

W Polsce największym zainteresowaniem wśród osób chcących uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami cieszy się nieustannie prawo jazdy kategorii B. jego zdobycie umożliwia użytkowanie na drogach publicznych samochodów, których masa nie przekracza 3,5 tony, a po spełnieniu dodatkowych wymogów – także i motocykli o niewielkiej pojemności skokowej silnika. Jednym z kluczowych elementów kursu na tę kategorię jest wykonanie badań lekarskich – można je przeprowadzić w poradni medycyny pracy.

Specjalistyczna placówka to miejsce, które muszą również odwiedzić kierowcy zawodowi. Mowa o osobach chcących pozyskać uprawnienia w kategorii C i C+E. W tym wypadku obowiązkowe badanie jest rozszerzone o diagnozę pod kątem psychologii transportu. Dodatkowo niezbędne jest ich regularne powtarzanie. W poradni medycyny pracy wykonuje się zatem okresowe badania dla kierowców zawodowych. Ci z nich, którzy skończyli 60 lat, muszą w celu kontroli odwiedzać lekarza co 30 miesięcy. Dla młodszych kierowców okres ważności badania jest dwukrotnie dłuższy i wynosi 5 lat.

Jak przebiega badanie lekarskie dla kierowców?

Dla kierowców ubiegających się o prawo jazdy kategorii B czy np. A badania w poradni medycyny pracy nie są zbyt skomplikowane. Główną ich część stanowi kontrola stanu wzroku przyszłego użytkownika pojazdu mechanicznego. Wykonywane jest też badanie laryngologiczne i sprawdzenie ewentualnych zaburzeń równowagi kursanta. Inaczej przebiegają natomiast badania lekarskie dla kierowców zawodowych, których przeprowadzaniem zajmuje się lek. medycyny pracy Jadwiga Bernaś-Błaszczyk.

Oprócz wspomnianych elementów kontroli stanu zdrowia specjalista wykona też szereg testów psychologicznych. Są one niezwykle ważne, bowiem w niełatwej branży transportowej kierowca zawodowy narażony jest na wiele niełatwych sytuacji, które mogą wymagać od niego szybkiego podejmowania odpowiednich decyzji. Szczegółowy wywiad pozwoli uzyskać informacje np. o przyjmowanych przez kierowcę lekach, co może być istotne w udzieleniu mu pozwolenia do zawodowego korzystania z pojazdów mechanicznych. Niektóre farmaceutyki mają negatywny wpływ na koncentrację i tym samym nie zaleca się kierowania samochodami czy motocyklami po ich zażyciu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz