Artykuł sponsorowany

Awaria na drodze – co robić?

Awaria na drodze – co robić?

Jeśli jesteś kierowcą, to prawdopodobnie prędzej czy później spotka Cię przykra, niespodziewana awaria. Pół biedy, jeśli do zdarzenia dojdzie w mieście, gdzie nie jest trudno o pomoc. Gorzej, kiedy samochód poważnie szwankuje w długiej trasie, na przykład podczas wyjazdu wakacyjnego lub służbowego. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Kiedy wezwać pomoc?

Awaria samochodu w trasie – co robić?

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie pasażerów oraz innych uczestników ruchu, z pewnością regularnie dokonujesz niezbędnych przeglądów i napraw. Nawet najdokładniejszy przegląd nie jest jednak w stanie zabezpieczyć Cię przed wydarzeniami losowymi. W trasie może dopaść Cię zarówno niespodziewana awaria, jak i kolizja czy tak trywialne problemy, jak przypadkowe zatrzaśnięcie drzwi do auta z kluczykami w środku albo brak paliwa.

W takiej sytuacji przede wszystkim nie należy panikować i działać pochopnie. Nie wolno zapominać również o bezpieczeństwie i przepisach – auto najlepiej zatrzymać na poboczu, parkingu lub pasie zieleni albo jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Zawsze należy włączyć światła awaryjne i ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy.

Niektóre z usterek – jak na przykład przebitą oponę – można z łatwością usunąć samodzielnie. Każda naprawa może jednak urosnąć do rangi poważnej i niewykonalnej operacji, kiedy zapadła noc lub panują wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne (mróz, śnieg, deszcz, wiatr). W sytuacji, gdy usterka wydaje się poważna lub nie jesteś w stanie we własnym zakresie poradzić sobie z problemem, najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy.  Jeśli posiadasz wykupiony pakiet ubezpieczeniowy assistance, to z reguły wystarczy telefon pod odpowiedni numer. Jeżeli nie pomyślałeś o tym zawczasu, pomoc drogową wezwać możesz na własny koszt. Warto przed wyruszeniem zapisać sobie odpowiednie namiary. Dobrym wyborem w obrębie autostrady A1 będzie firma Ber-Hol, gwarantująca sprawną pomoc w każdej sytuacji i korzystne ceny. Należy uważać na przypadkowo napotkane lawety – często ich właściciele proponują pomoc po bardzo wygórowanych cenach.

Pomoc drogowa – zakres usług

Niezależnie od tego, czy korzystasz z pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia, czy na własny koszt, możesz liczyć na szereg usług pomocnych w przypadku różnego rodzaju zdarzeń na drodze. Niekiedy nie warto tracić czasu na szukanie alternatywnych rozwiązań i zdać się na profesjonalistów. W ramach pomocy drogowej zwykle możesz liczyć na:

  • holowanie pojazdu (zazwyczaj do najbliższego warsztatu),
  • drobne naprawy, w tym zmianę koła czy na przykład usunięcie awarii sprzęgła,
  • dowóz paliwa,
  • awaryjne otwieranie pojazdów (w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków),
  • wyciąganie pojazdu z rowu.

Szczegółowy zakres usług zależy od firmy, dlatego warto upewnić się o formę oferowanej pomocy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz