Artykuł sponsorowany

Audit Plus Biuro rachunkowe: Prowadzenie ewidencji środków trwałych dla każdego przedsiębiorcy

Audit Plus Biuro rachunkowe: Prowadzenie ewidencji środków trwałych dla każdego przedsiębiorcy

Prowadzenie ewidencji środków trwałych to jeden z wielu obowiązków księgowych, które dotyczą przedsiębiorców. Tworzenie tego ważnego dokumentu można przekazać w ręce doświadczonych pracowników Biura Rachunkowego Audit Plus, by nie martwić się jego rzetelnością i zgodnością z wymogami prawnymi. Co warto wiedzieć na temat ewidencji środków trwałych? Kilka najważniejszych informacji przedstawiamy w dalszej części artykułu!

Ewidencja środków trwałych — podstawowe informacje

Definicję środków trwałych przedsiębiorstwa wyznacza ustawa o PIT. Zgodnie z jej zapisami, zalicza się do nich środki, których właścicielem lub współwłaścicielem jest podatnik. Mogą to być między innymi budynki, lokale, maszyny, pojazdy i inne przedmioty, które zostały nabyte lub wytworzone w zakresie firmy. Dotyczą ich jednak dodatkowe zasady:

  • przewidywany okres eksploatacji środka powinien być dłuższy niż jeden rok,

  • środki trwałe muszą być wykorzystywane w ramach potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub przekazane do użytkowania na podstawie umowy najmu, bądź dzierżawy.

Ewidencja środków trwałych to dokument, który gromadzi niezbędne informacje o nabytych, posiadanych, a także zlikwidowanych środkach w zasobach przedsiębiorstwa oraz ich wartości. Dokument może mieć formę elektroniczną lub papierową, jednak pomimo braku narzuconej formy, musi zawierać wymagane elementy. Profesjonalnym prowadzeniem ewidencji środków trwałych, a także innych elementów księgowości firmy zajmują się specjaliści z Biura Rachunkowego Audit Plus, którzy dysponują ponad 15-letnim doświadczeniem w tym zakresie.

Obowiązki księgowe — zlecać czy wykonywać samemu?

Choć ewidencja stanowi istotny element działalności wielu przedsiębiorstw, nie każda działalność wiąże się z obowiązkiem prowadzenia tego dokumentu. Dotyczy on podmiotów, które rozliczają się na zasadzie ryczałtu, bądź też księgi przychodów i rozchodów. Ze względu na skomplikowanie i wiele bieżących zmian w kwestiach formalnych dotyczących księgowości dla przedsiębiorstw, duża część szczególnie mniejszych i średnich firm wybiera bezpieczną opcję zlecenia obsługi księgowej doświadczonym w tym zakresie specjalistom. Ekspert z Biura Rachunkowego Audit Plus dodaje:

Kwestie majątku przedsiębiorstwa i dokładnej ewidencji jego elementów składowych to kluczowa sprawa dla działania firmy. Rzetelne i zgodne z wymogami prawnymi zapisy umożliwiają klarowne wykazanie stanu finansowego i wartości marki. Ma to znaczenie zarówno w ocenie efektywności jej działań, jak i weryfikacji ich prawidłowości przez odpowiednie organy. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na przekazanie prowadzenia najważniejszych dokumentów w nasze ręce.

Zlecenie obsługi księgowej zewnętrznej firmie to gwarancja spokoju i zawsze zaktualizowanych do najnowszych wymagań dokumentów przedsiębiorstwa. Wybór doświadczonych i sprawdzonych fachowców to najlepsza decyzja dla każdego, szczególnie na początkowych etapach działalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz