Artykuł sponsorowany

Antykoncepcja hormonalna tylko u ginekologa

Antykoncepcja hormonalna tylko u ginekologa

Kobieta decydująca się na rozpoczęcie życia seksualnego poszukuje często środków zabezpieczających przed zajściem w ciążę. Wtedy warto udać się do ginekologa, który po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki oraz jej potrzebami w zakresie doboru antykoncepcji hormonalnej wybierze środek, który będzie spełniać wszystkie oczekiwania. Do wizyty należy się przygotować, aby przebiegła szybko i sprawnie.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wybierając się do ginekologa w celu konsultacji w zakresie antykoncepcji warto wcześniej się do wizyty przygotować. Wystarczy poczytać trochę o antykoncepcji hormonalnej oraz zorientować się jakie środki oferuje współczesna farmakologia. To pomoże nam w rozmowie w gabinecie ginekologicznym. Oczywiście to lekarz zadecyduje ostatecznie, w porozumieniu z nami jakie środki będą dla nas najlepsze, ale orientując się w tym jaka antykoncepcja jest dostępna pacjent może dopytać się o szczegóły zapisywanych tabletek oraz o różnice pomiędzy poszczególnymi formami antykoncepcji hormonalnej. Wybrana forma ochrony przed ciążą powinna być nowoczesna, skuteczna, odwracalna, ale przede wszystkim bezpieczna dla pacjentki. Ginekolog powinien przedstawić korzyści ze stosowania określonego środka antykoncepcyjnego oraz przedstawić ryzyko związane z zastosowaniem innej metody antykoncepcyjnej. Dzięki temu wybór będzie decyzją świadomą i najbardziej korzystną dla zdrowia pacjentki.

Zasada działania tabletki antykoncepcyjnej

Jedną z bardzo popularnych metod ochrony przed ciążą stosowaną przez wiele kobiet jest doustna tabletka antykoncepcyjna. Jej działanie opiera się na zmianie cyklu płciowego, gdyż poprzez wydzielanie się gonadoliberyn dochodzi do zahamowania owulacji. Ponadto zmieniają się właściwości endometrium i dochodzi do zmniejszenia skuteczności działania transportu jajowodowego. Skuteczność tej metody jest bardzo wysoki, choć warto mieć na uwadze ryzyka związane ze stosowaniem tabletki antykoncepcyjnej. Choć dochodzi do nich rzadko warto wiedzieć, że może ona wpłynąć na zakrzepicę żylną, przyczynić się do zawału serca, udaru mózgu, a w skrajnych przypadkach rozwoju raka piersi.

Krążek dopochwowy

To jedna z metod, która zyskuje wiele zwolenniczek szczególnie u młodych kobiet i coraz więcej lekarzy ginekologów poleca go jako skuteczną metodę antykoncepcji. Krążek dopochwowy zawiera niską dawkę estrogenu i gestagenu dzięki czemu działa podobnie jak tabletki antykoncepcyjne. Najważniejszą różnicą jest, że zakładany jest do pochwy raz na 3 tygodnie. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, a dzięki uwalnianiu hormonów bezpośrednio do krwiobiegu sprawia, że nie obciąża przewodu pokarmowego i jest bezpieczny dla pacjentki.

 

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz