Pomniki, obiekty

Fontanna na Pergoli
Wrocław, Wystawowa 1
Atrakcja została uroczyście otwarta 4 czerwca 2009 roku, z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Niecka fontanny ma ok. 1 ha powierzchni, z niemal 300 dysz wystrzeliwana jest woda na wysokość ok. 40 metrów. Oprócz wszelkiego rodzaju dysz wodnych fontanna wyposażona jest w trzy dysze ogniowe. Pokaz wody i ognia wzbogacony jest o projekcję filmową, a także kolorowe światła laserów i dźwięki muzyki. Harmonogram pokazów podany jest na stronie internetowej fontanny na Pergoli. Zimą fontanna zamienia się w lodowisko o powierzchni ok. 4700 m2.
Fontanna na Rynku
Wrocław, Rynek
Szklana fontanna Zdrój (na cześć byłego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego) zaprojektowana przez Alojzego Gryta w 1996 roku. Początkowo miała być zamontowana jedynie na dwa lata, jednak stoi na rynku nadal. Z budową fontanny wiąże się wiele kontrowersji, postawiono ją mimo protestów Marii Frankowskiej - wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Fontanna Ottona Bismarcka
Wrocław, Plac Jana Pawła II u zbiegu ulic Podwale Przedmiejskie i Ruskiej
Fontanna została postawiona na placu 1 maja 1905 roku (obecnie plac Jana Pawła II). Monument zaprojektowany został przez architekta Bernarda Sehringa i rzeźbiarza Ernsta Segera. Jest to najładniejsza i najokazalsza zachowana wrocławska fontanna. Po jednej stronie znajduje się młodzieniec walczący z lwem, alegoria walki, po przeciwnej stronie ów młodzieniec siedzi na pokonanym zwierzęciu - alegoria zwycięstwa.
Fontanna Teatralna
Wrocław, Plac Teatralny
Fontanna, w której kąpią się słynne wrocławskie krasnale. Atrakcja powstała według pomysłu Pawła Pawlaka, wykonało ją biuro projektowe Archad Artura Morysona. Skrzaty posiadają nawet własne imiona: Wierzbownik, Parasolnik, Zbierający Wodę oraz Puszczający Stateczki i Karmiący Ptaki.
Fontanna z Szermierzem
Wrocław, Plac Uniwersytecki
Secesyjna fontanna na placu Uniwersyteckim zaprojektowana przez Hugo Lederera, profesora berlińskiej ASP, postawiona 26 listopada 1904 roku. Atletyczny mężczyzna ze szpadą na cokole podtrzymywany przez dwie kobiety - ta grupa rzeźbiarska zdobi fontannę. Nieckę fontanny zdobią również dookoła maski, z których tryska woda. Rysunkiem fontanny sygnowane są publikacje profesorów i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Przy fontannie stanął też jeden z wrocławskich krasnali, krasnal Szermierz, został jednak skradziony.
Hala Targowa
Wrocław, Piaskowa 17
Autorem projektu był Richard Plüddemann. Wzniesiona w stylu neogotyckim. Powstała w latach 1906-1908. By uporządkować wolny handel we Wrocławiu, m.in. na Nowym Targu, architekt zaprojektował dwie hale. Druga stanęła przy ulicy Kolejowej, jednak po 1945 roku z powodu poważnego zniszczenia została wyburzona. Wcześniej w miejscu, w którym stoi Hala Targowa, znajdował się czternastowieczny dwór biskupów lubuskich, z czasem został on zmieniony w Arsenał Piaskowy. By upamiętnić poprzednie przeznaczenie tego miejsca, w mury hali wmurowano kule armatnie. Żebrowe sklepienie hali zaprojektowane zostało przez Friedricha Augusta Küstera. Z zewnątrz hala nawiązuje do nurtu historyzmu, wewnątrz jest już modernistyczna. Obecnym właścicielem hali jest WSS Społem.
Jatki
Wrocław, pomiędzy ul. Odrzańską i Kiełbaśniczą
Jatki powstały w XIII wieku. Budynki przebudowywano w XV wieku, później spłonęły w pożarze, po którym zostały odbudowane. Ponownie uległy zniszczeniu w 1945 roku. Odbudowane stoją po dziś dzień. W uroczym zaułku Starych Jatek znajdują się posągi zwierząt rzeźnych. Niegdyś siedziby mieli tam wrocławscy rzeźnicy, dziś przesiadują w tym miejscu artyści i tkacze.
Krasnal Bankuś Pieniążek
Wrocław, Rynek
Znajduje się przy wejściu do SKOK-u obok Banku Zachodniego.
Krasnal Młynarz Tumski
Wrocław, Wyspa Słodowa 10
Ten mały bohater dzielnie wspiera ludzi w ciężkiej codziennej pracy. W końcu pochodzi z plemienia Pracusiów. Pracował na młynie Maria na Ostrowie Tumskim. Obecnie jest na emeryturze. Jego hobby to wypieki.
Krasnal Motoklicysta
Wrocław, Szewska
Przy katedrze Marii Magdaleny na ul. Szewskiej, umieszczony na schodach.