Pomniki, obiekty

Grób Antka Rozpylacza
Warszawa, Bracka 5
Grób Antka Rozpylacza nie jest prawdziwym grobem, ale pamiątką po powstańczej mogile bohatera. Antek, a dokładnie kapral Antoni Godlewski, został rozstrzelany 8 sierpnia 1944 roku na rogu ul. Brackiej i Alej Jerozolimskich, gdy szturmowano Cafe Cristal. Zginął w wieku 21 lat jako żołnierz Konspiracyjnego Korpusu AK i żołnierz kompanii szturmowej batalionu "Sokół". Jego przydomek pochodzi od karabinu maszynowego używanego przez Antka, który miał "rozpylić" 18 wrogów już w pierwszym tygodniu użytkowania. Według pogłosek karabin przynosił pecha, a jego właściciele szybko ginęli. W 1945 roku zwłoki kaprala ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim. Obecnie Grób Antka Rozpylacza na Brackiej ma symboliczny wydźwięk. Na ścianie budynku w miejscu mogiły matka zmarłego napisała: "Antek Rozpylacz pochowany został na Cmentarzu Powązki Wojskowe".
Koło Elekcyjne
Warszawa, zbieg ulic Obozowej, Ostroroga i Sołtyka
Koło Elekcyjne, na którym niegdyś wybierano królów, położone jest dzisiaj w dzielnicy Wola. W tym miejscu wybrano na władców Polski: Stefana Batorego, Zygmunta III Wazę, Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego, Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. W czasie elekcji ustawiano drewnianą szopę, by mógł w niej obradować Senat. Na zewnątrz gromadziły się koła rycerskie, od których pochodzi nazwa miejsca. W 1997 roku Koło Elekcyjne wzbogaciło się o pomnik autorstwa Stanisława Michalika, przypominający o dawnym przeznaczeniu miejsca, który ma formę kolumny z koroną na szczycie i trzema postaciami pod nią: interreksa, senatora i posła. Kolumna pochodzi z nieistniejącego już Pałacu Kronenberga i czekała od 1962 roku na wykorzystanie. Pomnik ustawiony został dokładnie w 400-lecie stołeczności Warszawy. Teren wokół pomnika wyłożono kostką i miejsce rzeczywiście wygląda jak Koło Elekcyjne.
Kopiec Powstańców Getta Warszawskiego
Warszawa, Miła 18
Kopiec Powstańców Getta Warszawskiego został utworzony z ruin stojącego tu budynku, w którym w czasie wojny mieścił się największy w getcie bunkier. Początkowo służył on przemytnikom jako magazyn, później Mordechaj Anielewicz wraz z Żydowską Organizacją Bojową chronił się tu przez trzy tygodnie przed naporem wojsk niemieckich. W wyniku zdrady 8 sierpnia 1943 roku hitlerowcy wtargnęli do środka. Łącznie w bunkrze zginęło około 100 powstańców, z czego około 80 na rozkaz swojego komendanta popełniło zbiorowe samobójstwo. Placyk przed kopcem oraz sam Kopiec Powstańców Getta zostały usypane z gruzów budynku i bunkra, które zniszczyło bombardowanie w 1945 roku. Kopiec skrywa ciała powstańców rozstrzelanych w 1943 roku wraz z komendantem Anielewiczem. Na szczycie kopca, na który wchodzi się po schodkach, stoi obelisk z napisem pamiątkowo-informacyjnym.
Ławeczka Laury i Petrarki
Warszawa, plac Defilad / Park Środmieście Północne
Ustawiona w Parku Śródmieście przy ulicy Świętokrzyskiej Ławeczka Laury i Petrarki ma aż 5 m długości. Została wykonana z drewna cedrowego, dzięki funduszom Włoskiego Instytutu Kultury. Stanęła w parku w 700. rocznicę urodzin Francesco Petrarki. Ławeczka Laury i Petrarki skonstruowana jest tak, by prócz standardowej funkcji ułatwiała zakochanym całowanie. Dzięki kształtowi pętli dwie osoby siedzące czy leżące po przeciwnych stronach mają oparcie i łatwo mogą się dosięgnąć. Ławka jest niezwykle znana i popularna, oczywiście najbardziej wśród zakochanych.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Oddział Muzeum Niepodległości
Warszawa, Szucha 25
Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945 jest miejscem szczególnie ważnym dla historii Warszawy. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj areszt śledczy gestapo, zaś w czasie powstania hitlerowcy dokonywali tu masowych egzekucji Polaków. Mauzoleum zostało utworzone w 1952 roku w miejscu aresztu. Jako że budynek nie został zniszczony w czasie wojny, zachowały się cele zbiorowe, izolatki i pokój przesłuchań dyżurnego funkcjonariusza gestapo. Na ścianach można zobaczyć ponad tysiąc tekstów, zapisanych przez więźniów.
Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich
Warszawa, Żwirki i Wigury 10
Cmentarz Mauzoleum został założony w latach 1949-1950 i zajmuje powierzchnię 19,2 hektara. Powstał według projektu Bohdana Lacheta. W 834 mogiłach, w tym 294 grobach indywidualnych, pochowano prochy 21 468 żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego. Polegli oni w walkach o wyzwolenie Warszawy w latach 1944-1945. Główną osią mauzoleum jest szeroka aleja prowadząca do 21-metrowego obelisku wykonanego z granitu. Na nim wyryto napis "Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy".
Mechanizm schodów ruchomych trasy WZ
Warszawa, Senatorska 1
Jedna z kamienic przy placu Zamkowym kryje w sobie wejście do schodów ruchomych, które prowadzą pieszych do tunelu trasy W-Z. Schody ruchome podarowane zostały w latach 50. XX wieku przez Związek Radziecki, a dokładnie fabrykę Mietrostroj, i były pierwszymi zmechanizowanymi schodami w Polsce. W latach 90. po długim czasie działalności schody zamknięto w celu przeprowadzenia kompleksowego remontu i oddano ponownie do użytku w 1997 roku. Cieszą się one dużą popularnością. Ta sama kamienica kryje jeszcze jedną ciekawostkę, po zejściu schodkami w dół, gdzie znajdują się toalety, można się natknąć na maszynerię ze starych radzieckich schodów. Oryginalny mechanizm zajmuje całą ścianę pomieszczenia przy ubikacjach publicznych, wygląda jak machina z książek science fiction i jest niezwykłą pamiątką po czasach, gdy schody ruchome dostarczały wielkich emocji.
Najdłuższy blok w Warszawie
Warszawa, Kijowska 11
Blok uznawany przez warszawiaków za najdłuższy budynek w Warszawie zwany jest potocznie Jamnikiem, Tasiemcem czy Długasem. Sprawia niesamowite wrażenie. Ma 508 m długości, 7 kondygnacji, z których 2 są podziemne, składa się z 43 klatek schodowych z 430 mieszkaniami. Został zbudowany według projektu Jana Kalinowskiego w latach 1971-1973. Niedługo po zasiedleniu budynek zaczął osiadać i pękać, ale problem szybko rozwiązano, do dzisiaj przypominają o nim szklane płytki mierzące poziom spękań. Mieszkańcy mają dostęp do licznych sklepów i punktów usługowych umieszczonych na parterze. Tak naprawdę Jamnik jest najdłuższym prostym budynkiem w Warszawie. Faktycznie najdłuższy jest Pekin na Gocławiu.
Park Rzeźby na Bródnie
Warszawa, pomiędzy ulicami: Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką oraz ciągiem pieszym - przedłużeniem ul. Łabiszyńskiej
Park Rzeźby na Bródnie to inicjatywa lokalna. W 2009 powstała tu unikatowa przestrzeń dla sztuki, dostępna dla wszystkich. Spacerowicze mogą oglądać dzieła nie tylko polskich artystów. Miejsce stało się znane poza granicami kraju i swoje prace nadsyłali artyści m.in. z Islandii i Tajlandii. Projektowanie i tworzenie Parku Rzeźby na Bródnie było wspomagane przez artystę i mieszkańca Bródna - Pawła Althamera. Pieczę nad miejscem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jednym z najbardziej znanych dzieł jest sześcian wykonany z blachy, który stoi na jednej ze swoich krawędzi, prowadzą do niego schodki i można wejść do środka. Największym dziełem sztuki jest część parku zwana Raj, którą zaprojektował i wraz z innymi architektami krajobrazu przebudował Paweł Althamer. Park Rzeźby to unikatowe miejsce w stolicy, gdzie każdy może dotknąć sztuki.
Pekin, Przyczółek Grochowski
Warszawa, Ostrzycka 1
Powszechnie za najdłuższy budynek w Warszawie uznaje się blok mieszkalny przy ulicy Kijowskiej, ale w rzeczywistości jest nim Pekin czyli Przyczółek Grochowski. Pekin nie został zbudowany w linii prostej, lecz jest swego rodzaju łamańcem architektonicznym na planie litery M. Mieści się przy 5 ulicach: Ostrzyckiej, Motorowej, Żymirskiego, Kwarcianej, Bracławskiej, Opinogórskiej. Budynek ma 1,5 km długości. Na cały ciąg składają się 22 bloki mieszkalne o wysokości od 3 do 7 pięter. Budynki łamią się pod kątem prostym aż 8 razy. Cały Pekin zamieszkany jest przez około 7000 mieszkańców. Na każdym piętrze ma galerię komunikacyjną, dzięki której ułatwione jest przechodzenie między klatkami na wypadek niebezpieczeństwa czy awarii windy. Budowę według projektu Oskara i Zofii Hansenów rozpoczęto w 1963 roku, a zakończono w 1974.