Zabytki architektury

Kamienica Hipolitów
Kraków, plac Mariacki 3
Nazwa kamienicy pochodzi od kupieckiej rodziny Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII wieku. Później wielokrotnie zmieniała zarządców. Najprawdopodobniej powstała już w XIV wieku. W swojej historii była wielokrotnie przebudowywana, i z każdego okresu zachowały się szczątkowe dekoracje. Można tu oglądać XIV-wieczne piwnice i kamienne portale, renesansowe kolumny międzyokienne i polichromię, barokowe stiuki Baltazara Fontany i fryz podstropowy, a także drewniane ganki podwórka. Rokoko i XIX w. zostawiły swój ślad w postaci polichromii. Dzisiaj Kamienica Hipolitów to jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie funkcjonuje stała wystawa pt. "Mieszczański dom". Zwiedzanie kamienicy to okazja do zapoznania się z odrestaurowanymi wnętrzami, na II piętrze odtworzono wnętrza XIX-wieczne. Z zewnątrz kamienica nie prezentuje się imponująco, ale urzeka prostotą formy. Uwagę zwraca na pewno umieszczone na szczycie Oko Opatrzności.
Kamienica Lamellich
Kraków, Mikołajska 2
Kamienica Lamellich powstała w XVIII w. w wyniku połączenia trzech gotyckich kamienic. Zajmuje dzisiaj cały róg skrzyżowania ulic Szpitalnej i Mikołajskiej. Przebudowy kamienicy dokonał bogaty kupiec włoski z rodziny Lamellich, i stąd właśnie pochodzi nazwa budynku. W środku zachowały się polichromie pochodzące z XV wieku. Nawiązują one do tematyki sakralnej. Niegdyś w budynku znajdowało się Bractwo Miłosierdzia, pierwsza organizacja charytatywna w Polsce. Obecnie kamienica Lamellich służy jako siedziba Śródmiejskiego Ośrodka Kultury. Nad trójarkadowym wejściem głównym umieszczono balkon, a nad nim rzeźbioną dekorację w formie tympanonu. Fragmenty ścian budynku, znajdujące się bezpośrednio pod zadaszeniem, ozdobione zostały pasem nawiązującym do antycznego wątku tryglifowo-metopowego.
Kamienica Morsztynowska
Kraków, Rynek Główny 16
Kamienica Morsztynowska to dzisiaj jedna z trzech kamienic, którą zajmuje restauracja Wierzynek. Restauracja została otwarta w 1947 r. przez Kazimierza Książka. Nazwa kamienicy pochodzi od rodziny Morsztynów, właścicieli z XV wieku. Jednak dzisiejszy wygląd zawdzięcza XIX-wiecznym przebudowom, dokonanym przez Antoniego Morbitzera. Wewnątrz można podziwiać Salę Pompejańską z polichromią z końca XVIII w., oraz Salę Rycerską, w której znajdują się pochodzące z XIV w. główki, służące jako wsporniki. Na pierwszym piętrze znajdują się także XVI-wieczne stropy.
Kamienica Szołayskich
Kraków, pl. Szczepański 9
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego została wybudowana w latach 1815-1818. Do jej budowy wykorzystano mury średniowiecznego budynku. Początkowo przeznaczona była dla rodziny Marciszewskich. Dopiero w 1902 r. zamieszkała tam rodzina Włodzimiery i Adama Szołayskich. Już dwa lata później budynek został przekazany do celów muzealnych. Po remoncie w 2003 r. Kamienica Szołayskich stała się siedzibą Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Wewnątrz znajdują się piękne, drewniane, zabytkowe schody oraz polichromie z różnych epok. Kamienica Szołayskich ma jedynie dwie kondygnacje. Na samym dole znajdują się arkadowe okna, kolejne dwa piętra to oddzielne ciągi okien, przedzielone gzymsami. Fasada nie zawiera dodatkowych dekoracji.
Kaplica św. Małgorzaty i Judyty
Kraków, Bronisławy 8
Kaplica w obecnym kształcie została wybudowana w XVII w., między 1689 a 1690 rokiem. Poprzednio w tym miejscu stała kaplica zniszczona w kilku pożarach. Budowę zainicjowała Justyna Oraczewska z klasztoru Norbertanek. Drewniana konstrukcja kaplicy wzniesiona została w konstrukcji zrębowej na planie ośmiobocznym. Dach kaplicy pokryty został gontem. Drzwi wejściowe do kaplicy zdobią zabytkowe okucia z XVII wieku. W marcu 2008 r. przed kaplicą został ustawiony pomnik Jana Pawła II.
Klasztor Cystersów
Kraków, Klasztorna 11
Klasztor Cystersów w Mogile powstał w XIII wieku. Był kilkakrotnie grabiony, m.in. przez Tatarów i Szwedów. Wewnątrz świątyni możemy podziwiać liczne malowidła, wśród nich dzieła Stanisława Samostrzelnika. Ważne miejsce w opactwie zajmuje krzyż, który słynie z łask. Odbywają się do niego liczne pielgrzymki.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kraków, Kopernika 26
Bazylika jest centralnym ośrodkiem kultu Najświętszego Serca Jezusa w Polsce. Wybudowana została w latach 1909-1912 wg projektu Franciszka Mączyńskiego. Ten modernistyczny w duchu budynek wyróżnia przede wszystkim 68-metrowa wieża. Przy wejściu głównym stoją rzeźby Xawerego Dunikowskiego, zaś wnętrze bogato ozdobione zostało rzeźbami, mozaikami i szlachetnymi materiałami.
Kościół św Andrzeja
Kraków, Grodzka 56
Kościół św. Andrzeja został zbudowany w latach 1079-1098 w stylu romańskim. Zachował się on do obecnych czasów bez większych zmian w zewnętrznym wyglądzie, mimo kilku pożarów i remontów oraz dodania hełmów na wieżach. W XVIII w. odbyła się wymiana wnętrza, nowe zostało wykonane w stylu barokowym, podziwiać je można do dzisiaj. Budynek ma charakter obronny, wykorzystywany był w tym celu kilkukrotnie - zachowały się oryginalne otwory strzeleckie na ścianach świątyni. We wnętrzach znajdują się m.in. zabytkowe organy 8-głosowe czy barokowe tabernakulum z XVIII wieku.
Kościół św. Anny
Kraków, Św. Anny 11
Kościół św. Anny to zabytkowa kolegiata, której historia sięga XIV w., kiedy wybudowano tu drewniany kościółek. Spłonął on wiek później, a na jego miejscu powstał kościół gotycki. Ten z kolei na przełomie XVII i XVIII w. został zastąpiony projektem Holendra, Tylmana z Gameren. Dzisiaj jest to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury baroku sakralnego w Polsce. Wewnątrz podziw wzbudza obfitość motywów zdobniczych, rozmaitość przedstawień oddanych w rzeźbach, reliefach i malowidłach. W jednej z kaplic stoi od 1822 r. pomnik Mikołaja Kopernika, wykonany przez Jana Nepomucena Galli. Był to pierwszy pomnik tego astronoma w Polsce.
Kościół św. Barbary
Kraków, Mały Rynek 8
Gotycki kościół św. Barbary umiejscowiony jest tuż przy kościele Mariackim. Do kościoła od strony południowej dostawiony został budynek kurii prowincjonalnej klasztoru jezuitów. Sam kościół powstał w latach 1338-1402 jako świątynia cmentarna, gdyż w miejscu Placu Mariackiego niegdyś mieścił się cmentarz parafialny. W 1583 r. świątynię przekazano jezuitom. W jej murach słynne kazania wygłaszał ksiądz Piotr Skarga. Pod kościołem spoczywają szczątki o. Jakuba Wujka, który jako pierwszy przetłumaczył Biblię na język polski.