Muzea

Dom Józefa Mehoffera
Kraków, Krupnicza 26
Otwarte w 1996 r. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku, który należał do młodopolskiego artysty, Józefa Mehoffera od 1932 roku. Dom nazwany został Pałacykiem pod Szyszkami. W 2003 r. został odtworzony na tyłach domu dawny ogród artysty. Zwiedzający podziwiać mogą we właściwym dla nich otoczeniu unikalne prace Mehoffera: obrazy, rysunki, grafiki, witraże, sztukę zdobniczą oraz dokumenty i fotografie związane z życiem i twórczością artysty.
Ekspozycja "Dawne Narzędzia Tortur"
Kraków, Floriańska 41
Ekspozycja "Dawne Narzędzia Tortur" to stała ekspozycja, która mieści się w piwnicach jednej z kamienic przy ul. Floriańskiej. Jest to wystawa mająca charakter prywatnej placówki muzealnej. Prezentowane są tu średniowieczne narzędzia tortur, między innymi: "bocian", "osioł hiszpański", "łoże sprawiedliwości", "garota", "maska wstydu" oraz "krzesło czarownic".
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Kraków, Rynek Główny 3
Galeria na piętrze XVI-wiecznych Sukiennic powstała w 1883 roku. Na czas remontu w latach 2007-2010 ekspozycja została przeniesiona do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Po ukończonym remoncie wystawa powróciła do Sukiennic. Zbiory gromadzą dzieła najwybitniejszych artystów od końca XVIII do początku XX w.: Marcella Bacciarellego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego oraz rzeźbę polską tego okresu.
Muzeum Archeologiczne
Kraków, Senacka 3
Krakowskie Muzeum Archeologiczne powstało w roku 1850, jako pierwsza tego typu wyspecjalizowana placówka nadzorująca wykopaliska. Obecnie Muzeum działa na wielokierunkowym polu naukowym, prowadząc badania przede wszystkim na terenie Małopolski. Placówka uczestniczy i współpracuje w programach międzynarodowych oraz wydaje liczne publikacje naukowe oraz popularne. Od roku 1967 Muzeum mieści się w zabytkowym kompleksie budynków poklasztornych i powięziennych św. Michała. Można tu obejrzeć kilkanaście modernizowanych w ostatnich latach wystaw stałych, m.in.: Bogowie starożytnego Egiptu, Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, Peruwiańskie zbiory W. Klugera i inne.
Muzeum Archidiecezjalne
Kraków, Kanonicza 19-21
Muzeum Archidiecezjalne zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zabytków sztuki sakralnej. Powołano je do życia w 1906 r., jednak niesprzyjające koleje losu sprawiły, że po wielu problemach otwarto je dopiero w 1994 roku. Wśród bogatych zbiorów placówki możemy podziwiać zabytki sztuki sakralnej pochodzące z różnych epok. Szczególną uwagę poświęcono Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - w Muzeum przechowywane są papieskie dary, utworzono także salę poświęconą jego osobie. Osobną wystawę stanowią obrazy Teresy Stankiewicz.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kraków, Rynek Główny 35
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało założone w 1899 roku. Główna siedziba muzeum mieści się Pałacu "Pod Krzysztofory" przy krakowskim Rynku Głównym. Początkowo był to oddział Archiwum Akt Dawnych miasta Krakowa. Placówka na początku swojej działalności nie eksponowała swoich zbiorów. Pierwsza wystawa miała miejsce dopiero w roku 1952. Muzeum kultywuje lokalne tradycje. Promuje krakowskie symbole, takie jak Lajkonik, bractwo kurkowe czy szopki krakowskie. W Krzysztoforach zwiedzający zapoznać się mogą ze stałą ekspozycją "Z Dziejów i Kultury Krakowa", która prezentuje: dawną broń, dzieła sztuki i pamiątki związane z Krakowem, samorządem miejskim i z cechami.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kraków, Jagiellońska 15
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wywodzi się z Gabinetu Archeologicznego Uniwersytetu, który założony został w 1867 r. przez prof. Józefa Łepkowskiego. Jest to najstarsze muzeum w Krakowie. Jego zbiory powiększały się dzięki licznym darom i zapisom testamentowym. Darczyńcami byli m.in. książę Władysław Czartoryski, W. Rastawiecki, A. Przeździecki, K. Rogawski. W II poł. XX w. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego było jedną z najbardziej liczących się placówek tego typu w Polsce. Po II wojnie światowej zbiory uzupełniono o stare instrumenty naukowe i inne przekazy uniwersyteckie.
Oddział Kamienica Hipolitów, Mieszczański Dom
Kraków, pl.Mariacki 3
Muzeum powstało w 2003 roku. XIV-wieczna kamienica, w której obecnie się mieści, zamieszkiwana była niegdyś przez kupiecką rodzinę Hipolitów. Eksponowane jest tu piękne wyposażenie wnętrz mieszczańskich, bogata kolekcja malarstwa, mebli oraz przedmiotów codziennego użytku. Wystawa stała zajmuje dwa piętra kamienicy. Prezentuje ona życie codzienne mieszczańskiej społeczności Krakowa w XVII-XIX wieku.
Regionalne Muzeum Młodej Polski "Rydlówka"
Kraków, W. Tetmajera 28
Dworek, w którym mieści się Regionalne Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" powstał w 1894 r., wybudował go malarz Włodzimierz Tetmajer. To tu odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to opisał w swoim dramacie "Wesele" Stanisław Wyspiański. Ekspozycja muzeum składa się z 5 pomieszczeń: sieni, izby tanecznej, izby weselnej, alkierza oraz świetlicy (w której niegdyś mieściła się pracownia i biblioteka Rydla). Obecnie ekspozycja w świetlicy poświęcona jest obrazom z czasów Młodej Polski. Muzealne biuro mieści się w dawnej kuchni Tetmajerów.
Ulica Pomorska
Kraków, Pomorska 2
Ulica Pomorska to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który swoją siedzibę ma w Domu Śląskim przy ulicy Pomorskiej. Sprawuje on opiekę nad historycznym miejscem kaźni z czasów II wojny światowej. Mieszczą się tu cele byłego aresztu Gestapo w Krakowie. W Muzeum zwiedzający mogą się zapoznać ze stałą ekspozycją: "Kraków w latach 1939-1956".