Gastronomia to bardzo szeroka branża, na którą składają się m.in. restauracje, kawiarnie i puby. To właśnie tutaj wiele osób spędza wolny czas, wybierając te miejsca na przyjemne spotkania w gronie znajomych. By uniknąć zakłopotania związanego z nieznajomością pojęć dotyczących tej branży, skorzystaj ze słownika.

Z myślą o gościach restauracji, pubów i kawiarni przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych pojęć związanych z gastronomią. Znajdziesz tutaj wyjaśnienia takich terminów jak: sous-vide, kąpiel wodna, bajaderka, pilzner, brzeczka nastawna, porter i wiele innych. Zerknij do słownika, by nie popełnić żadnego faux pas. Dzięki niemu już nic Cię nie zaskoczy, a Ty będziesz mógł pochwalić się znajomością branży gastronomicznej.

Słownik

  • Bajaderka - Inaczej: kartofelek. To kuliste ciastko produkowane z resztek cukierniczych (np. okrawków ciastek deserowych) z dodatkiem czekolady, kakao, rumu, orzeszków ziemnych, rodzynek i wiórków kokosowych.
  • Brzeczka nastawna - W browarnictwie to efekt gotowania brzeczki z chmielem w warunkach laboratoryjnych. Mieszanina wody, chmielu i słodu zostaje schłodzona do temperatury nastawnej, czyli temperatury pozwalającej na dodanie drożdży piwowarskich.
  • Cabernet sauvignon - Popularna i jedna z najbardziej uznanych odmian winorośli wykorzystywanej do produkcji czerwonego wina. W regionie Bordeaux szczep jest mieszany z merlotem i cabernet franc, tworząc doskonałą kompozycję szlachetnego w smaku trunku.
  • Czekadełko - Z francuskiego: amuse-bouche. To niewielka przekąska podawana w lokalach gastronomicznych, by wypełnić czas oczekiwania na zamówione dania. Z założenia czekadełko nie powinno być wliczane do rachunku.
  • Gwiazdki Michelin - Sposób oceniania restauracji, który wpływa na prestiż lokalu gastronomicznego. Obiekt może otrzymać maksymalnie 3 gwiazdki - przyznawane są restauracjom, które należy koniecznie odwiedzić. Aby otrzymać chociaż jedną gwiazdkę Michelin, trzeba spełnić szereg restrykcyjnych warunków.
  • Karczma - Inaczej: zajazd, gospoda. To obiekt będący miejscem spotkań, w którym serwowane są również posiłki i napoje - głównie z myślą o osobach przejezdnych. Pierwsze karczmy w Polsce powstały już w średniowieczu.
  • Kąpiel wodna - Z angielskiego: double boiler. To metoda podgrzewania produktów na kuchence bez ryzyka przypalenia. Produkt należy umieścić w misce zanurzonej w garnku z gorącą wodą. Gotowanie odbywa się bez przykrycia. W ten sposób można rozpuścić m.in. czekoladę.
  • Krwawa Mary - Z angielskiego: Bloody Mary. To koktajl alkoholowy na bazie wódki, soku pomidorowego i przypraw. W składzie znajduje się również sok z cytryny oraz sos tabasco. Jego popularność datuje się na lata pięćdziesiąte XX wieku.
  • Kuchnia azjatycka - Uważana za jedną z najbardziej smacznych i popularnych kuchni świata. W jej skład wchodzą takie kuchnie jak: japońska, chińska, tajska, koreańska, wietnamska. Jej cechą charakterystyczną jest wyrazistość i aromatyczność.
  • Kuchnia meksykańska - Sztuka kulinarna Meksyku, która stanowi połączenie tradycji indiańskich z wpływami konkwistadorów. Dania bazują na kukurydzy, roślinach strączkowych (np. czerwona fasola) oraz różnych odmianach ostrych papryczek. To sprawia, że kuchnia jest wyrazista i dość pikantna.
  • Kuchnia węgierska - Sztuka kulinarna należąca do kuchni środkowoeuropejskich. Serwowane dania opierają się na mięsie, owocach, sezonowych warzywach oraz świeżym pieczywie. Cechą charakterystyczną jest dodawanie słodkiej papryki w proszku. Ponadto w daniach dominuje czosnek i cebula.
  • Kuchnia włoska - Obok kuchni francuskiej, jedna z najbardziej popularnych kuchni świata. Bazuje na wykorzystywaniu w daniach dużej ilości warzyw i przypraw (tj. bazylia, oregano, estragon, tymianek, rozmaryn). Specjalizuje się przede wszystkim w daniach mącznych (np. pasty) oraz rybnych.
  • Lager - Piwo, które charakteryzuje się wykorzystaniem w procesie produkcji drożdży dolnej fermentacji oraz niską temperaturą leżakowania. Do tego rodzaju piw zalicza się m.in. koźlaki, piwa marcowe, portery bałtyckie, pilznery.
  • Menu degustacyjne - Kilkudaniowy set pozwalający zapoznać się z ofertą restauracji i prezentujący kunszt szefa kuchni. Obejmuje kilka dań w małych porcjach - tak, by móc skosztować wszystkich posiłków.
  • Pilzner - Piwo należące do grupy piw dolnej fermentacji. Nazwa pochodzi od czeskiej miejscowości Plzeň, gdzie opracowano recepturę. Jego cechą charakterystyczną jest jasna, bursztynowa barwa oraz ostry smak. Warzone jest wyłącznie ze słodu jęczmiennego.
  • Piwo pszeniczne - Piwo należące do grupy piw górnej fermentacji. Jego historia sięga nawet 6000 lat wstecz. Piwo tego gatunku przybiera jasny lub ciemny kolor. W procesie produkcji wykorzystuje się słód jęczmienny z dodatkiem pszenicy / słodu pszenicznego.
  • Pizzeria - Lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w przyrządzaniu i serwowaniu pizzy. Są to niezwykle popularne w Polsce obiekty, których tradycji należy upatrywać w kuchni włoskiej.
  • Porter - Piwo górnej fermentacji, które charakteryzuje się mocnym smakiem i ciemnym zabarwieniem (kolor od rubinowego po czarny). Klasyczny angielski porter wywodzi się z mieszanki trzech typów piw: pale-ale, mild i brown.
  • Porto - Wzmacniane wino charakterystyczne dla Portugalii. Produkowane jest z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro (w północnej części kraju). W zależności od odmiany, trunek przyjmuje barwę od ciemnoczerwonej do słomkowej. Charakterystyczne dla porto jest połączenie aromatu dębu i wanilii oraz korzenny posmak.
  • Przystawka - Potrawa stanowiąca wstęp do dania głównego, podawana jako pierwsza. Tego typu dania mogą być podawane na gorąco lub na zimno. Przystawką jest pojedyncze "danie" - nie może to być zestaw wędlin czy surówek.
  • Sous-vide - Metoda wykorzystywana w gastronomii polegająca na próżniowym długim gotowaniu potraw w szczelnie zamkniętych plastikowych workach umieszczonych w gorącej wodzie. Celem tego typu przyrządzania potraw jest zachowanie wysokiej jakości żywności oraz naturalnego smaku.
  • Stout - Ciemne piwo górnej fermentacji. Produkowane jest z prażonego słodu jęczmiennego. Cechą charakterystyczną jest silna goryczka, która wskazuje na wysoką zawartość chmielu.
  • Wściekły pies - Jeden z najbardziej popularnych shotów. Powstaje na bazie wódki, sosu tabasco, soku malinowego / soku z czarnej porzeczki. Zaleca się wypić go jednym łykiem, by w ten sposób złagodzić smak wódki i ostrego sosu.