Każda branża wytwarza specyficzny słownik pojęć. Nie zawsze są one znane i zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Wkraczając w świat usług budowlano-remontowych czy aranżacji wnętrz niekoniecznie wiemy, co kryje się za pojęciem prace ziemne i kubatura budynku. Nie zawsze potrafimy zdefiniować pojęcia takie jak szalunek, tynk czy elewacja.

Nasz "Słownik usług budowlanych" przygotowany z myślą o użytkownikach przedstawia podstawowe pojęcia związane z budowaniem i remontowaniem oraz pracami we wnętrzach. Kiedy zastanawiasz się, czego oczekiwać od fachowców, z którymi współpracujesz i od których wymagasz, zawsze możesz posłużyć się słownikiem, aby wiedzieć dokładnie, co kryje się za pewnymi pojęciami.

Słownik

  • Certyfikat energetyczny - Dokument wprowadzony po nowelizacji ustawy o prawie budowlanym, która mówi o tym, że każdy budynek nowo powstający (lub też stary przeznaczony do sprzedaży) musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to dokument informujący o szacowanej wielkości energii (wyrażonej w kWh/m2/rok) wykorzystywanej w związku z eksploatacją budynku. Świadectwo jest ważne 10 lat.
  • Cyklinowanie - Metoda odnawiania podłóg drewnianych poprzez zdarcie wierzchniej warstwy. Odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to szlifowanie mechaniczne, z użyciem cykliniarki. Następne to polerowanie, wypełnianie szczelin między klepkami czyli szpachlowanie oraz lakierowanie, olejowanie, woskowanie.
  • Docieplenie - Działania powodujące zwiększenie termoizolacji budynków. Docieplanie można stosować w stosunku do elewacji, poddasza lub dachu. Odpowiednio wykonane prace zmniejszają zużycie ciepła o kilkadziesiąt procent, np. przez nieocieplony dach może uciekać od 20 do 30 % ciepła.
  • Dom kanadyjski, szkieletowy - Nowoczesny rodzaj budownictwa, gdzie np. dom jest produkowany w standardzie fabrycznym, czyli powstaje gotowy drewniany szkielet kładziony na placu budowy na gotowy fundament. Budynek oddawany jest pod klucz w bardzo szybkim tempie, a odznacza się dobrą izolacją cieplną i odpornością na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć.
  • Futryna - Rama umocowana w odpowiednim otworze w ścianie. Przymocowuje się do niej okna lub drzwi.
  • Izolacja fundamentów - Zabezpieczenie przed działaniem wilgoci, wody, a także zatrzymaniem ciepła. Odpowiednio wykonana zapobiega zwilgoceniu fundamentów i ścian budynku, a tym samym ich późniejszej korozji czy występowaniu pleśni i niszczeniu powierzchni.
  • Kierownik budowy - Osoba uprawniona do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zarządzająca realizacją robót budowlanych lub samej budowy. Uprawnienia i obowiązki kierownika budowy określa Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Wśród zadań kierownika są: obowiązek prowadzenia dokumentacji budowy, zorganizowanie budowy zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę czy realizacja zadań zapisanych w dzienniku budowy.
  • Kubatura budynku - Pojęcie określające wielkość (pojemność, objętość) budynku. Obliczana jest według skomplikowanych wzorów matematycznych, wg zapisów zgodnych z rozporządzeniami Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 3 kwietnia 2001 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa, Dz.U. 2001 nr 38 poz. 456).
  • Malowanie elewacji - Jest to jedna z prac zaliczanych do wachlarza prac wykończeniowych. Wykonywane jest za pomocą odpowiednich farb elewacyjnych, kładzionych na wcześniej przygotowany grunt. Farby dobiera się w zależności od rodzaju fasady. W przypadku starych domów stosuje się farbę nieorganiczną, w nowych zaś farbę elewacyjną dostosowuje się do tynku (najczęściej nabywa razem z danym tynkiem).
  • Prace ziemne - Prowadzone na budowie z użyciem ciężkiego sprzętu (np. koparki). Wśród nich wymienia się: wykopy pod fundamenty, wodociągi czy kanalizację, wyrównanie terenu, wykopy pod budynki czy baseny, a także przewierty pod drogami.
  • Rysunek wykonawczy - Rysunek techniczny, na podstawie którego można odtworzyć dany przedmiot czy budynek z dokładnymi wymiarami i rodzajem materiału. Rysunek wykonawczy zawiera rzut i przekroje przedmiotu.
  • Szalunek - Określenie na warstwę desek służących do pokrycia ścian czy wykopu w celu wzmocnienia i uszczelnienia lub prowizoryczną formę zatrzymującą wylewany beton.
  • Szpachla - Narzędzie budowlane służące do rozcierania i mieszania farb czy gipsu. Używane do prac wykończeniowych, jak wygładzanie ścian czy zeskrobywanie starych materiałów.
  • Ściana nośna - Główna ściana wewnątrz budynku. Jedna z najważniejszych części budynku. Jej funkcją jest przenoszenie obciążenia z dachu, stropów na fundament i inne elementy konstrukcji. Wykonywana z różnych materiałów, najczęściej z cegły, betonu lub drewna.
  • Tynkowanie - Praca polegająca na pokryciu ścian i sufitów zaprawami tynkarskimi. Wewnątrz oczekuje się tynków, które nie zabierają miejsca i stają się podstawą pod gładzie czy płytki ceramiczne. Tynki tradycyjne powstają najczęściej z zapraw cementowo-wapiennych.
  • Warunki zabudowy - Dokument wydawany przez urząd gminy lub miasta, kiedy dany region nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie dokumentu można planować i wybierać projekt domu, gdyż wskazuje on: typ zabudowy, przeznaczenie (dom jednorodzinny, punkt usługowy), wielkość powierzchni zabudowy, kąt nachylenia dachu czy uzbrojenie działki. W przypadku budynku lub terenu objętego nadzorem konserwatora zabytków, w dokumencie dot. warunków zabudowy znajdą się informacje np. o obowiązującej kolorystyce fasad, kształcie i kolorze dachu itp.